Rynek pracy rośnie, ale już nie tak szybko

Po dynamicznym przyroście ofert w I kwartale (wzrost o 22% w stosunku do IV kwartału 2010), w II kwartale dynamika przyrostu ofert pracy w serwisie Pracuj.pl była mniejsza i wyniosła 6,4%. Najwięcej ofert przybyło w branży telekomunikacja i nowe technologie oraz w branży finansowej.

Rynek pracy rośnie, ale już nie tak szybko

Telekomunikacja potrzebuje więcej ludzi

Zdecydowanie najlepszy w II kwartale okazał się maj, w którym firmy zamieściły blisko 30 tys. ofert. Wśród branż na 1. miejscu niepodzielnie panował handel i sprzedaż, z ponad 24 tys. ofert, na 2. miejscu uplasowała się branża finansowa (14,5 tys. propozycji), a na 3. telekomunikacja i nowe technologie (prawie 10 tys. ofert), która o "oczko" wyprzedziła branżę budowlaną.

Ofert w tym sektorze było co prawda więcej niż w II kwartale, ale dynamika przyrostu była zdecydowanie mniejsza, na poziomie 5%. W branży telekomunikacyjnej i nowych technologii odnotowano natomiast największy, bo ponad 19% przyrost ofert pracy. O ponad 11% wzrósł również popyt na kandydatów do pracy w branży finansowej.

Co ciekawe, mimo trwającego obecnie sezonu wakacyjnego, największy, bo ponad 14% spadek, odnotowano w branży turystyka/hotelarstwo/gastronomia. O ponad 9% spadło również zapotrzebowanie na pracowników w branży farmaceutycznej.

Produkcja w górę

W II kwartale najbardziej poszukiwanymi pracownikami niezmiennie byli handlowcy (już więcej niż co 3. oferta była do nich skierowana), specjaliści IT (blisko 19 tys. ofert) oraz osoby z wykształceniem technicznym (prawie 15 tys. ofert). Równie dużo poszukiwano osób do działów obsługi klienta i call center (prawie 14 tys.), ale na brak ofert pracy nie miały też co narzekać osoby z wykształceniem w zakresie finansów i ubezpieczeń (ponad 13 tys.). W przypadku tych specjalistów, w porównaniu do I kwartału tego roku, odnotowano też znaczący przyrost ofert pracy (o ponad 14%).

Jednak największy, bo ponad 21% wzrost zanotowano w przypadku działów produkcyjnych, co z jednej strony może wynikać z sezonowości działania niektórych firm, a z drugiej może być odzwierciedleniem poprawiającej się koniunktury na rynku. Za tym drugim może przemawiać również fakt, że firmy coraz częściej szukają pracowników do działów, które w czasach dekoniunktury najszybciej są restrukturyzowane. W II kwartale o 10% wzrósł na przykład popyt na pracowników administracji biurowej.

Lepiej w regionach o dużym bezrobociu

Nadal pracę najłatwiej jest znaleźć w woj. mazowieckim. W II kwartale z tego regionu pochodziła co 5. oferta, ale trzeba pamiętać, że były to propozycje głównie ze stolicy. Poza regionem warszawskim, gdzie stopa bezrobocia jest na poziomie 3,6%*, są również powiaty, gdzie przekracza ona nawet 30%, np. powiat szydłowiecki. W II kwartale, stosunkowo łatwiej niż w innych regionach pracę można było także znaleźć na Śląsku, w województwie dolnośląskim, wielkopolskim i w Małopolsce.

Co godne podkreślenia, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w województwach o dużym bezrobociu. Choć w województwie podlaskim, w którym stopa bezrobocia wynosi 13%, szans na znalezienie pracy było ponad sześciokrotnie mniej niż na Mazowszu, to w tym regionie, w ciągu trzech ostatnich miesięcy, dynamicznie przybywało propozycji. Zanotowano tu największy w Polsce przyrost propozycji – na poziomie 12,5%. Dwucyfrowy wzrost odnotowano również w przypadku województwa świętokrzyskiego i lubuskiego (po 11%), gdzie bezrobocie jest jeszcze wyższe (odpowiednio 14,6% i 15,3%).

Rekord jednak należał do zagranicznych pracodawców. Ich popyt na naszych pracowników wzrósł aż o 78%. Szczególnie często swoje oferty zamieszczali w kwietniu i maju, czyli przed i tuż po całkowitym otwarciu rynku niemieckiego dla naszych pracowników. Najwięcej propozycji dotyczyło takich stanowisk, jak: kelner, mechanik, personel hotelowy. Oprócz ofert pracy fizycznej były także propozycje dla specjalistów, np. od zarządzania i rozwoju biznesu.

W analizowanym okresie widocznie, bo aż o 70% wzrosło zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Przede wszystkim szukano kierowców z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym, magazynierów, pracowników ochrony i cieśli. Spadło natomiast zapotrzebowanie na osoby aplikujące na stanowiska asystenckie (spadek o 13%). Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w Pracuj.pl pozostają jednak specjaliści, do których skierowane było prawie ¾ wszystkich propozycji pracy.Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 12.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
majucha
Co jakiś czas wchodzę na stronę rady pracowników, wystarcza mi ta stronka do tego żeby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami z prawa pracy. Generalnie uważam, że jako pracownik powinnam mieć dużą wiedzę właśnie z prawa pracy bo pracodawca niejednokrotnie chce nadużywać swoich praw.
Dodano: 2013-04-05 11:26:03 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • "Prawdziwy facet", czyli kto?

    Dziś kobiety dobrze zarabiają, robią kariery, same utrzymują dom. Oczekują także modelu związku partnerskiego, w którym on także będzie równie dobrze gotował i sprzątał, jak ona.… czytaj więcej

  • Seks według Polaków

    seks

    Po raz kolejny zostało przeprowadzone badanie Durex Global Sex Wellbeing Survey, dotyczące jakości życia seksualnego ludzi na całym świecie. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane z Polski,… czytaj więcej