Formularz aplikacyjny - jak go wypełnić?

Uzupełnienie formularza aplikacyjnego jest pozornie łatwiejsze dla kandydata niż pisanie CV i listu motywacyjnego. Nie trzeba się zastanawiać, jakie informacje podać, o czym nie pisać - wszystko jest wyraźnie określone. Ale tkwi w tym też pewna trudność - nie zawsze chce się akurat pisać o tym, o czym chciałby przeczytać rekruter. Aplikacja wymaga jednak dyscypliny. I unikania błędów, które mogą kandydata zdyskwalifikować.

Formularz aplikacyjny - jak go wypełnić?

Najczęściej popełnianie błędy podczas wypełniania aplikacji on-line:

1. Opuszczanie "niewygodnych" pytań"

Jeśli w formularzu aplikacyjnym znajduje się jakieś pytanie, to oznacza, że jest ono ważne. Na pewno nie pojawiło się przypadkiem. I to, że kandydat stwierdzi, że jest ono zbędne, nie upoważnia go do opuszczenia go. Aplikacja z pustymi rubrykami wygląda niezbyt zachęcającą i na pewno rodzi u rekruterów wątpliwości. Brak odpowiedzi może bowiem albo oznaczać, że kandydat chce coś ukryć, albo, że nie zależy mu specjalnie na tej pracy. Obie możliwości nie wróżą kandydatowi niczego dobrego.

2. Pisanie odpowiedzi zbyt krótkich lub zbyt długich

Rekruterzy świadomie przewidzieli ilość miejsca na odpowiedzi na poszczególne pytania. Jeśli jest to pół strony - trzeba tyle napisać. Jeśli dwie linijki - warto się zmieścić. Zbyt krótkie odpowiedzi świadczyć mogą, że kandydat nie ma nic ciekawego do napisania. Zbyt długie, wychodzące poza rubrykę (oczywiście to jest możliwe tylko w przypadku formularzy wydrukowanych), pokazują, że kandydat np. nie potrafi ustalić hierarchii ważności informacji albo nie potrafi zwięźle się wysławiać.

3. "Fałszowanie" odpowiedzi

W wielu formularzach pracodawcy zamieszczają narzędzia, które pozwalają wybrać odpowiedź z listy. Np. przy pytaniu o stopień znajomości języka angielskiego nie ma miejsca na wpisanie odpowiedzi, lecz trzeba wybrać jedną z dostępnych opcji. Wybranie np. "fluently" i późniejsze tłumaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej, że wcale nie mówię "fluently", tylko "fair", ale myszka mi przeskoczyła - nie jest poważne.

4. Zbyt "swobodne" traktowanie pytania

Jeśli należy napisać o trzech porażkach, jakie poniosło się w życiu, to trzeba to napisać. Nie można opisać jednej a potem - w tej samej rubryce - przejść do opisania sukcesów. Taki "sprytny" manewr nie zyska raczej uznania w oczach rekruterów.

5. Zbyt długi czas wypełniania aplikacji

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że wypełniłeś w internecie jakiś formularz, klikasz "wyślij" i... nic? Pojawia się napis np. "Twoja sesja wygasła"? Podobnie może zdarzyć się z aplikacją. Rozpoczynając jej wypełnianie nie wiesz, ile masz czasu. Nie daj się więc zaskoczyć "systemowi" i jeśli pisanie zajmuje Ci sporo czasu, to przed wysłaniem zapisz sobie gdzieś odpowiedzi - możesz zapisać albo cały formularz, albo same odpowiedzi - później skopiujesz je do dokumentu.

Źródło: Formularz aplikacyjny - jak go wypełnić?

Przeczytaj również:

Buduj swój wizerunek profesjonalnie

Nieświadomość atutów szkodzi

Kompetencje miękkie w liście motywacyjnym


Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 01.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×