Jak budować pozytywną samoocenę?

Dlaczego pozytywna samoocena jest ważna w obszarze zawodowym? Jak napisać ciekawy i przekonywujący list motywacyjny?

Jak budować pozytywną samoocenę?

Celem naszej akcji jest omówienie najważniejszych zagadnień związanych z zawodową aktywnością, rozwojem oraz osiąganiem satysfakcji i sukcesu w tym obszarze. Dlatego kolejnym, tak istotnym tematem, który należy poruszyć, jest pozytywna samoocena. Pisaliśmy już o tym, jak skutecznie szukać pracy, o czym warto wiedzieć, od czego zacząć i o czym pamiętać na poszczególnych etapach. Omówiliśmy, czym jest osobowościowy potencjał zawodowy, jak tę wiedzę wykorzystać w obszarze zawodowym oraz radziliśmy, jak planować cel, aby zwiększyć szanse na jego osiągnięcie, opierając się o zasady tzw.: efektywnego planowania. Kolejnym etapem na drodze w naszej "zawodowej edukacji" jest zagadnienie pozytywnej samooceny. Dlaczego to, co o sobie myślimy, jaka jest ocena nas samych, jest tak ważne? Odpowiedź jest prosta.

Jeśli uważasz, że nie zasługujesz na sukces, szczęście, jeśli koncentrujesz się na swoich wadach, na porażkach, rozpamiętując to, co ci nie wyszło, to nie wystarczy nawet najlepszy plan działania i upór w dążeniu do celu. Myślenie o sobie, własna ocena i nastawienie to "energia", która ukierunkowuje twoje działanie. Jeśli masz o sobie dobre zdanie, potrafisz docenić swoje zalety, lubisz siebie i uważasz, że zasługujesz na szczęście, to nastawiasz się na konstruktywne i wytrwałe działanie, wierząc w jego sens i powodzenie. Ważne jest przekonanie o tym, że mamy wpływ na swoje samopoczucie psychofizyczne. Daje ono poczucie kontroli i umożliwia pomocne działanie wspierające pozytywną energię i konsekwencje, potrzebne do osiągnięcia wytyczonego celu.

Jednym z elementów wpływu na swoje samopoczucie jest to, jak siebie oceniamy, czyli nasza samoocena. Im jest pozytywniejsza, tym większa szansa, że będziemy mieli zapał do działania oraz siłę do zmagania się z ewentualnymi trudnościami i wiarę w sukces. Pozytywna samoocena nie jest nierealistycznym przecenianiem swoich możliwości, tylko umiejętnością docenienia swoich zalet. Każdy ma mocne strony, potencjał i zdolności oraz te słabsze, które można zmienić, nad którymi można pracować tak, aby jak najmniej dokuczały nam i naszemu otoczeniu. I właśnie takie podejście, taka "filozofia" rozumienia siebie jest kwintesencją pozytywnej samooceny.

Wystarczy być po prostu swoim dobrym przyjacielem, co nie znaczy, że zupełnie bezkrytycznym i pobłażliwym. Można od siebie wymagać, motywować się do pracy nad sobą, do rozwoju, jednocześnie lubiąc siebie, dbając o swój komfort i będąc z siebie zadowolonym. W budowaniu takiego podejścia ważna jest umiejętność traktowania trudności jak wyzwań do pokonania, zdolność bycia wyrozumiałym względem siebie, poczucie humoru, umiejętność przyjmowania komplementów oraz sprawiania sobie przyjemności. Większość z nas łatwiej i szybciej wymienia swoje wady niż zalety. To pokazuje, że mamy kłopot z pozytywną samooceną a źle rozumiana skromność nie pozwala nam w pełni doceniać i cieszyć się z własnego potencjału. Pamiętajmy, że każdy z nas jest wartościową osobą, która ma prawo do własnych oczekiwań, marzeń i nic nie stoi na przeszkodzie aby mogła je realizować. Ty też możesz być pewna siebie, przebojowa, asertywna, świadoma swoich atutów i mocnych stron.

Jeśli chcesz zasłużyć na szacunek oraz uznanie innych, najpierw sama tak zacznij o sobie myśleć. Naucz się mówić odważnie i z przekonaniem o swoich osiągnięciach, sukcesach, potrzebach, o tym, co masz innym do zaoferowania. Doceń siebie, swoją atrakcyjność, bądź odważna i świadoma swoich talentów. Naucz się traktować siebie z należytym szacunkiem i troską, tak jak potrafisz traktować bliskie ci osoby. Nie bój się zwracać na siebie uwagę, rzucać się w oczy czy być ocenianą przez innych. Jeśli uwierzysz w siebie i nauczysz się bronić swoich racji, to w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, znajdziesz rozwiązanie. Jeśli znasz swój potencjał, swoje mocne strony i potrafisz go w pełni wykorzystywać to nie zrezygnujesz z własnych marzeń i będziesz z wiarą i siłą dążyła do wytyczonych celów. Jeśli jesteś zbyt krytyczna w stosunku do siebie a pozytywna samoocena jest dla ciebie dużym wyzwaniem możesz spróbować wykonać nasze ćwiczenie, które pomoże ci pozytywniej i bardziej przychylnie spojrzeć na siebie i docenić swoje atuty.

Jeśli potrafisz o sobie pozytywnie myśleć, jesteś osobą świadomą swojego potencjału, zalet, atutów i mocnych stron, masz poczucie własnej wartości i wiesz czego chcesz, to napisanie przekonywującego i oryginalnego listu motywacyjnego nie powinno być dla ciebie problemem. Pamiętaj, że ma on zachęcić do przeczytania twojego CV. Postaraj się o elegancką, adekwatną do sytuacji ale oryginalną i kreatywną formę. Twój list motywacyjny może być wydrukowany na ciekawym i przykuwającym uwagę papierze. Możesz dodać oryginalną grafikę. Możesz zacząć go intrygującym hasłem lub zakończyć dowcipną puentą.   

Zasady pisania ciekawego i przekonywującego listu motywacyjnego:

1. Postaraj się, aby czymś się wyróżniał: grafiką, papierem, hasłem!
2. Napisz dlaczego chcesz pracować w danej firmie, jakie są twoim zdaniem zalety tego miejsca!
3. Wymień swoje atuty, mocne strony, opisz swój potencjał zawodowy!
4. Wymień argumenty za tym, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko!
5. Zachęć do przeczytania swojego CV!

Jeśli sama wierzysz w siebie, to przekonasz także innych, w tym twojego przyszłego pracodawcę!
Uwierz w siebie, a inni uwierzą w ciebie!

Potrafisz pozytywnie o sobie myśleć? W takim razie kolejnym, wartym poznania i ważnym zagadnieniem, pomocnym w konsekwentnym dążeniu do celu jest pozytywna motywacja. O tym, jak motywować się do rozwoju i działania, czyli o zasadach tzw.: pozytywnej automotywacji przeczytacie w kolejnym artykule. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego motywacja jest pomocna i wspierająca w konsekwentnym działaniu, zachęcam do lektury i aktywnego udziału w naszej akcji.


Test: Maria Rotkiel, psycholog, terapeuta

Jak budować pozytywną samoocenę?


Jak budować pozytywną samoocenę?Przeczytaj również:

Buduj swój wizerunek profesjonalnie

Nieświadomość atutów szkodzi

Kompetencje miękkie w liście motywacyjnym


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Niedziela 14.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×