Jak planować cel, aby go osiągnąć?

"Często mamy zapał do działania, wiemy, czego chcemy, ale mimo zaangażowania nie udaje się osiągnąć celu. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – zabrakło skutecznej strategii efektywnego planowania. Składa się ona z kilku etapów polegających na określeniu celu oraz stworzeniu planu działania i mobilizacji do konsekwentnego wypełniania postanowień.

Jak planować cel, aby go osiągnąć?

Pamiętajmy, że wyznaczenie celu to połowa sukcesu, druga część to efektywne zaplanowanie działań umożliwiających jego osiągnięcie i ich rzetelna realizacja. Tak opracowana strategia minimalizuje ryzyko porażki oraz mobilizuje do wysiłku. Jeśli chcemy zrealizować cel, ważne abyśmy pamiętali o kolejnych etapach strategii efektywnego planowania:
etap 1 – sformułowanie, wyznaczenie celu
etap 2 – plan realizacji, dążenia do osiągnięcia celu
etap 3 – konkretne działanie – tzw.: "pierwszy krok"
etap 4 – konsekwentne działanie – realizacja kolejnych zaplanowanych działań, w oparciu o:
1. pozytywną samoocenę – wiarę w osiągniecie celu  
2. efektywne motywowanie się do działania, według planu "dążenia do celu"

Na pierwszym etapie naszej strategii, aby osiągnąć wyznaczony cel powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących jego wytyczania. Cel powinien być: realny, jasno sprecyzowany, mierzalny, niezbyt odległy w czasie i pozytywny. Te reguły są ważnym aspektem strategii efektywnego planowania.

Realność celu polega na jego adekwatności, to znaczy faktycznej możliwość jego osiągnięcia. Nie powinien być nieracjonalny i odstający od rzeczywistych możliwości działania, za trudny czy zbyt abstrakcyjny. Na przykład, cel sformułowany - "Chcę mieć najfajniejszą pracę na świecie!" może nie być możliwy do zrealizowania. Jest zbyt ogólny. Jest też mało rzeczywisty. Lepiej powiedzieć sobie "Zrobię wszystko, aby praca sprawiała mi jak największą satysfakcję" – to brzmi bardziej racjonalnie i tak sformułowany cel nie narazi nas na pewne rozczarowanie! Pozwala jasno, precyzyjnie wytyczyć kolejne działania, określić, co jest potrzebne do jego osiągnięcia. Pomocne pytanie na tym etapie może również brzmieć: "Jaką pracę uważam za ciekawą, satysfakcjonującą, jakie kryteria powinna taka praca spełniać?". Tu przyda się nam wiedza dotycząca naszego osobowościowego potencjału zawodowego, o którym pisaliśmy w poprzednim tygodniu akcji.  

Uściślenie kwestii – "Jakiej pracy szukam?" jest kluczowym zadaniem tego etapu. Jasne sprecyzowanie celu to konkretne, logiczne i zrozumiałe jego sformułowanie. Powinno być jednoznaczne i klarowne – czego chce, do czego dążę? Uważać na tym etapie należy na ogólne sformułowania, na przykład: „Chcę mieć fajną pracę!” Tak wyznaczony cel nie nakierunkuje na konstruktywne działanie. Należy go doprecyzować – "Jaka praca jest dla mnie "fajna"?".
Mierzalność celu polega na możliwości oceny tego, czy udało się nam go osiągnąć, oraz możliwości oceny poszczególnych etapów działania. Pozwala odpowiedzieć na pytania – "Skąd wiem, po czym poznam, iż zbliżam się do wyznaczonego celu?". To ważny aspekt działania, który sprawia, iż potrafimy ocenić, co już zrobiliśmy, osiągnęliśmy, aby zrealizować postanowienie. To również wskazówka, co jeszcze przed nami, jakie działania należy podjąć w następnej kolejności.

Kolejna ważna kwestia to umiejscowienie celu w czasie, tak aby odnosił się do niedalekiej przyszłości. Cele odległe, odroczone w czasie, sprawiają, iż możemy łatwo stracić zapał i chęć do działania. Dlatego możemy ustalić cele pomniejsze, pośrednie, tak aby pierwszy z nich był w zasięgu naszych aktualnych możliwości. Jeśli moje postanowienie dotyczy odległej przyszłości, na przykład "Chcę kiedyś być na kierowniczym stanowisku", lub "Chcę zarabiać dużo pieniędzy" to warto postanowić sobie, co teraz i w najbliższej przyszłości mogę zrobić, aby to postanowienie zrealizować. Na przykład "Zrobię wszystko, aby w przeciągu tego roku awansować". Tak określony cel pośredni pozwoli podjąć działania na "tu i teraz" i zwiększa szanse na osiągnięcie zamierzenia, wyznaczonego na odleglejszą przyszłość.


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 08.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kobieta
;]
Dodano: 2011-08-10 15:45:12 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×