Dlaczego malujemy jajka na Wielkanoc?

Zastanawiałyście się kiedyś nad tym?

malowanie-jajek.jpgWielkanoc nieodłącznie kojarzy się z malowaniem jajek. Kolorowa pisanka stała się jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy. Co tam zajączki, kurczaczki czy inne zwierzaki! To bez pisanki wielu z Was na pewno nie wybraża sobie świąt. Zastanawiałyście się kiedyś, skąd wziął się ten zwyczaj? Dziś kilka słów właśnie o pisankach - tej cudownej tradycji, która choć znana od dawien dawna wciąż jest kontynuowana!

 Zobacz także: Jak zrobić pisankę i zająca z papieru, metodą origami?

1. JAKA JEST HISTORIA PISANEK?

Zwyczaj malowania jajek jest stary jak świat. Pierwsze pisanki pochodzą z czasów sumeryjskiej Mezopotamii, znane były także w czasach cesarstwa rzymskiego. W Polsce pisanki malowano już w X wieku, a kto wie czy nie wcześniej. Z tego okresu pochodzą przynajmniej najstarsze, które dotąd znaleziono. 

2. CO SYMBOLIZUJĄ PISANKI?

Chrześcijanie uznają, że wielkanocne jajo jest symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. 

3. Dlaczego malujemy jajka na Wielkanoc?

Powracamy do punktu wyjścia i pytania postawionego w tytule. Malowanie jajek jest piękną tradycją chrześcijańską, pielęgnowaną od tak dawna, że ciężko byłoby ją złamać, zresztą nie ma ku temu powodów. Jajka niosą ze sobą piękną symbolikę, bardzo ważną dla ludzi wierzących. A do tego mogą być piękną dekoracją wielkanocnego koszyka czy stołu. Dzieci często uważają, że jajka kolorowe, malowane są w dodatku smaczniejsze niż te pozbawione kolorów. A malowanie, ozdabianie jajek może być świetną przedświąteczną zabawą - zarówno dla dzieci, dorosłych jak i całych rodzin. 

Zobacz także: Przepis na przepyszną kawę na Wielkanoc - z jajkiem!

Źródło: MilionKobiet.pl, wikipedia.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 17.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×