Do odważnych kobiet świat należy!

Z Olgą Kozierowską, dziennikarką, marketerem i trenerem biznesu rozmawiamy o kobietach w biznesie, samorozwoju i sukcesie.

Marcelina Romańska: Jest Pani autorką i redaktorem programu "Sukces Pisany Szminką", pierwszego w Polsce cyklu audycji promujących przedsiębiorczość kobiet, emitowanego na antenie Radia Pin. Skąd pomysł na taki biznes?      

Do odważnych kobiet świat należy!Olga Kozierowska: Sukces Pisany Szminką to marka reprezentowana przez kilka projektów: Program telewizyjny (TVN24), program radiowy (Radio PiN), portal biznesowy, konferencje i szkolenia, książkę oraz konkurs Bizneswoman Roku.

Skąd pomysł? Z marzeń i przekonań. Marzyłam by robić coś po swojemu, coś co miałoby duże znaczenie, w jakimś sensie zmieniało świat, w czym czułabym się spełniona. Moją misją stało się wsparcie i promowanie Kobiet w świecie biznesu i nie tylko. Każdy projekt, który prowadzę ma na celu edukację, budowanie świadomości kobiecej siły, nagłaśnianie problemów i kwestii istotnych z punktu widzenia obecności Kobiet w życiu gospodarczym i politycznym naszego kraju. Wydaję mi się, że z pomysłu na biznes powstała większa idea – wykreowanie zmiany w postrzeganiu Kobiet na rynku pracy, w polityce i mediach, także wykreowanie zmiany w nich samych – by uwierzyły, że mogą osiągnąć wszystko czego pragną.  


MR: Organizuje Pani również cykl spotkań kobiet przedsiębiorczych, które odbywają się co miesiąc w Warszawie z udziałem znanych ekspertów biznesu. Jakie tematy porusza Pani na takich spotkaniach?

OK: Każde ze spotkań dzieli się na część merytoryczną, networkingową i rozrywkową. W części merytorycznej skupiamy się na podnoszeniu kwalifikacji m.in w obszarze negocjacji, marketingu, sprzedaży, wystąpień publicznych, finansowania startu i rozwoju firmy itp. W dyskusjach z ekspertami i gośćmi specjalnymi poruszamy tematy z zakresu motywacji, promocji własnej, możliwości Kobiet, ich praw itd…   

MR: Czy kobiety w Polsce chętnie zakładają własne biznesy?

OK: Zdecydowanie tak. Z badań wynika, że polskie kobiety są najbardziej przedsiębiorcze w Europie. Już ponad 35% firm z sektora MŚP stworzonych i zarządzanych jest przez kobiety. W sektorze mikroprzedsiębiorstw odsetek ten jest jeszcze większy.

MR: Co zrobić gdy ma się pomysł na biznes ale brakuje kapitału? W takiej sytuacji kobiety często rezygnują.


OK: Kapitału często brakuje ale nie można się w takiej sytuacji poddawać. Po pierwsze są fundusze UE np. na start działalności – tu można uzyskać od 18 000 do 40 000. Na innowacyjne projekty nawet kilka milionów. Można skorzystać z pomocy funduszy zalążkowych, pożyczek z PARPu, wsparcia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (gdzie nie ma już limitów wiekowych), a także wystartować w konkursach, w których nagrodą za ciekawy biznesplan są pieniądze. Obecnie rynek oferuje przedsiębiorcom bardzo wiele możliwości, zatem do odważnych świat należy!

MR: Można śmiało stwierdzić, że jest Pani kobietą sukcesu. Czy zna Pani przepis na sukces?  A może każdy ma inny?


OK: Myślę, że dla każdego sukces oznacza co innego, dodatkowo apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia;)

By jednak coś osiągnąć, niezależnie w jakiej materii, trzeba po pierwsze wiedzieć co chce się zrobić, określić swój cel, następnie przystąpić do jego realizacji z głową, z planem, na wypadek pojawienia się przeciwieństw z planem B i ogromnymi pokładami wiary w to, że się uda. Po trzecie porażki traktować jako naukę, a problemy jako dar od losu, bo ich pokonanie podnosi nasza wartość we własnych oczach. Po czwarte zawsze kierować się etyką, być otwartym na ludzi, życzliwym, nie bać się pytać i prosić o pomoc. Po piąte nigdy nie zapominać o pokorze bowiem bycie "na metr przed metą" stanowi największe wyzwanie i tu dopiero można się przewrócić…

MR: Bardzo dużo Pani pracuje i jest Pani mamą. Jak udaje się Pani łączyć życie zawodowe z prywatnym?

OK: To wszystko kwestia planu i organizacji czasu. Kiedyś, jak pracowałam w korporacji pogodzenie wszystkiego było niesłychanie trudne, bowiem nie byłam panem swojego czasu. Teraz jest inaczej. W ciągu dnia, jak mój synek jest w przedszkolu planuję realizacje wszelkich projektów, nagrywam, chodzę na spotkania, prowadzę szkolenia. Kiedy zdarza się, że pracuję wieczorem, to zawczasu muszę wszystko zorganizować.

Ważne jest, by pamiętać, że czas spędzony z rodziną musi być efektywnie wykorzystany, a co za tym idzie by sprzyjał budowaniu więzi. Mam tu na myśli wspólne gry i zabawy, wspólne posiłki, rozmowy, wycieczki, polecam też weekendowe wyjazdy w wąskim gronie rodzinnym.Nie chodzi zatem o to by siedzieć przed telewizorem i w kucki spożywać kolację nie zamieniwszy ze sobą ani słowa. To działa wręcz odwrotnie, a niestety często zastępuje nam prawdziwe bycie z najbliższymi.  

MR: Dziękuję za rozmowę.

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Marcelina Romańska , Piątek 07.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Uśmiechnij się do szczęścia

    Uśmiechnij się do szczęścia

    ... a ono uśmiechnie się do Ciebie! Czy jest na świecie ktoś kto nie chciałby być szczęśliwy? Myślę, że z przekonaniem mogę powiedzieć, że takiej osoby nie poznałam ani też o takiej… czytaj więcej

  • Praca jak marzenie

    Sukces Pisany Szminką

    "Kocham to co robię" – może brzmi banalnie ale jest to z pewnością uczucie, o którym marzy wiele osób. Jedni tylko marzą a inni marzenie to realizują. Do tego by realizacji się podjąć… czytaj więcej