Pogoda dla Egiptu

Ta książka ma być inspiracją dla ludzi, którzy jadą poopalać się nad Morzem Czerwonym. Żeby z plaży ruszyli się gdzieś dalej i zobaczyli coś więcej. Tak Jarosław Kret mówi o swojej najnowszej książce 'Mój Egipt'.

Jarosław Kret

Jaka jest teraz pogoda w Egipcie?

Nad Morzem Czerwonym i w Luksorze jest ponad 20ºC, w Aleksandrii około 20ºC. W Kairze w dzień jest kilkanaście stopni, w nocy może być nawet poniżej dziesięciu. Jest słonecznie, ale nad ranem bywają mgły.

Często sprawdza pan pogodę dla Egiptu?

Zawsze. Można powiedzieć, że z tego powodu w ogóle zacząłem się zajmować pogodą i zostałem prezenterem pogody. Z zawodu jestem dziennikarzem, reporterem, który jeździ po świecie i go opisuje.

Studiował pan egiptologię. Książka "Mój Egipt" zaczyna się od pana przyjazdu na stypendium do Kairu w 1987 r.

Ta książka to nie przewodnik. To raczej zbiór refleksji o Egipcie. Historie, jakie w niej opowiadam, mają wprowadzić czytelnika w mój świat, by go z nim oswoić. A wszystko po to, by zaczął się ze mną utożsamiać. Ze mną, czyli z człowiekiem, który włóczy się po uliczkach Kairu i egipskich wioskach.

Większość Polaków nie jeździ ani do Kairu, ani tym bardziej do wiosek.

I właśnie o to chodzi. Wiedziałem, że jeśli napiszę książkę o plażach i o Morzu Czerwonym, to będzie to nudne, bo to jest dobrze znane. Chcę ludzi zachęcić do tego, by przyjrzeli się trochę innemu Egiptowi. I przy okazji czegoś się o tym kraju dowiedzieli. Każdy turysta wie, co to jest bakszysz, ale już nie każdy wie, co znaczy "bukr" (jutro), co znaczy "inszallah" (w imię Allaha). To jest książka, która wszystkim tym, którzy jadą nad Morze Czerwone odpocząć, da nieco inspiracji do tego, by wybrali się gdzieś dalej.

 Foto: BE&W

Źródło: Voyage

Więcej przeczytasz tutaj!


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 27.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×