Wakacyjny poradnik urodowy

W jaki sposób przygotować swoją skórę do lata i opalać się bezpiecznie? Co spakować do wakacyjnej walizki? - radzi kosmetolog Marta Skorek.

Wakacyjny poradnik urodowy

Emilia Czaczkowska: Jak powinna dbać o urodę na co dzień każda kobieta?

Marta Skorek: Pielęgnacja cery polega między innymi na jej prawidłowym oczyszczaniu, najlepiej rano i wieczorem, odżywianiu, zapobieganiu niekorzystnym wpływom czynników atmosferycznych. Pielęgnacja cery zmienia się w zależności od rodzaju cery stanu skóry i wieku. W przypadku każdej cery należy wypracować sobie rytuał polegający na myciu twarzy rano i wieczorem oraz aplikacji odpowiedniego kremu do twarzy i pod oczy, demakijażu twarzy przed snem, stosowaniu na dzień krem z filtrem – szczególnie latem, minimum raz w tygodniu peelingu i maseczce.

Jedne z najczęściej spotykanych rodzajów cery to połączenie skóry tłustej - czoło, nos, podbródek i suchej - policzki. Do mycia tego typu najlepiej stosować płyny micelarne i żele z przeznaczeniem dla cery mieszanej. Peeling drobnoziarnisty powinno się wykonywać 1- 2 razy w tygodniu. Kremy o działaniu odżywczo-normalizującym to najlepszy wybór dla cery mieszanej. Osoby bardziej wytrwałe i dysponujące czasem mogą pokusić się o pielęgnację poszczególnych partii suchych – kremami do cery suchej, partii tłustych kremami do cery tłustej.

Skóra sucha, w której gruczoły łojowe produkują zbyt mało serum, potrzebuje składników tłuszczowych, czyli kremów o bogatej konsystencji półtłustych, tłustych, odżywczych. Do demakijażu należy używać mleczek lub śmietanek, do mycia twarzy delikatnych pianek, płynów micelarnych. Raz w tygodniu należy wykonać peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny.

Skóra tłusta wymaga głównie nawilżania i matowienia, aby zlikwidować efekt świecenia. Do mycia należy używać żeli, następnie przetrzeć twarz tonikiem, aby przywrócić skórze jej fizjologiczne pH. Demakijaż warto wykonać płynem micelarnych, przeznaczonym do tego rodzaju cery. Kosmetyki wodoodporne (np. tusz do rzęs), szczególnie trudne do usunięcia należy zmyć dwufazowym preparatem do demakijażu. Aby poprawić wygląd skóry warto raz lub dwa razy na tydzień wykonywać peeling gruboziarnisty, peeling z kawasami owocowymi lub maseczkę np. z glinki zielonej. Kremy do cery tłustej powinny być niekomedogenne, tzn. niepowodujące powstawania zaskórników. Kremy do cery tłustej powinny mieć lekką konsystencję, często określenie są mianem emulsji, kremów lekkich.

EC: Czy opalanie na słońcu jest bezpieczne?

MS: Opalanie na słońcu nie jest bezpieczne. Promieniowanie słoneczne może spowodować wiele schorzeń skóry od poparzenia słonecznego po fotoalergie (pokrzywkę świetlną) i reakcje fototoksyczne, nowotwory skóry. Kolejnym powikłaniem może być udar cieplny, którego głównymi objawami są bóle głowy, podwyższona temperatura, uczucie ogólnego rozbicia w skrajnych przypadkach utrata przytomności.  Efekty działania słońca zbiera się latami - promieniowanie UV odpowiada za starzenie skóry, zmarszczki, przebarwienia.


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 15.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
nic nowego xD
Dodano: 2011-08-25 16:37:43 Zgłoś nadużycie
pilusx3
zawsze to jakieś przypomnienie, bo nie każdy o tym pamięta :)
Dodano: 2011-07-15 23:46:24 Zgłoś nadużycie
szyszka094
tak jak ja :)
Dodano: 2011-07-15 14:08:34 Zgłoś nadużycie
nick6
W sumie niczego nowego się nie dowiedziałam .
Dodano: 2011-07-15 10:24:33 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×