Ayo znaczy radosna

Oprócz romskich i nigeryjskich piosenkarka ma również polskie korzenie. Dlatego przyjeżdża do nas nie tylko na koncerty, ale też po to by odwiedzić rodzinę i spróbować naszych pierogów.

Piosenkarka Ayo

Redakcja: Twoja mama była Cyganką, tato - Nigeryjczykiem...

Ayo: Tak, moja krew to prawdziwy miks narodowościowy! Pradziadek był Rosjaninem, ojciec mojej babci – Polakiem. Babcia nazywała się Baranowska. Teraz utrzymuję kontakty z wnukami brata mojego dziadka w Polsce. Uwielbiam wasz kraj i waszą kuchnię. Szczególnie pierogi! Chętnie przyjeżdżam do was co jakiś czas. Oczywiście mogę powiedzieć, że jestem Nigeryjką i Cyganką, ale to bardzo by mnie ograniczyło. A ja czuję się obywatelką  świata. Jestem jak kameleon, który zmienia się, kiedy zechce. Mogę żyć wszędzie. Mogę zagrać wszystko. Muzyka i ludzie powinni być wolni. To moja filozofia.

Redakcja: Opowiedz, jak się zaczęła twoja przygoda z muzyką.

Ayo: Mój tata był didżejem, więc w domu zawsze było mnóstwo płyt. Słuchałam ich, kiedy byłam mała. Miałam cztery lata, gdy wpadła mi w ręce płyta Diany Ross. W tym czasie bardzo nie lubiłam swojej fryzury. Marzyłam o długich, prostych włosach, falujących na wietrze... Gdy zobaczyłam zdjęcie Diany na okładce, pomyślałam, że jest piękna! I zdałam sobie sprawę, że ma włosy takie jak moje i że może nie są one złe (śmiech). A potem włączyłam płytę i zakochałam się. Postanowiłam, że gdy będę starsza, to będę śpiewać i mieć takie piękne okładki jak Diana Ross. Ale dorosłam i zrozumiałam, że muzyka to coś więcej. Coś, dzięki czemu staję się lepsza. Płyty zabierały mnie w inny świat, dawały nadzieję. Niektórzy, żeby zapomnieć o problemach, brali narkotyki, ja – miałam muzykę.

Redakcja: Wierzysz, że dobra muzyka może mieć moc terapeutyczną?


Ayo: Tak i dlatego to, co tworzę, jest bardzo osobiste. Moją inspiracją jest życie. Opowiadam o swoich doświadczeniach i ludziach, których spotykam. To dla mnie ważne, żeby przez muzykę pokazać słuchaczom, kim jestem. Wierzę, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Moja historia może być twoją, a twoja – moją. Mam nadzieję, że moja muzyka pomaga ludziom się otworzyć.

Redakcja: Traktujesz ją jak misję.

Ayo: Można tak powiedzieć. To dla mnie ważne, bo mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie wszystkim się wydaje, iż muszą być idealni. Ale życie nie jest tak piękne jak w reklamie. Przeżywamy wiele trudnych chwil, jednak wolimy się do nich nie przyznawać. Zamykamy się w sobie. Na co dzień boimy się okazywać prawdziwe emocje. A to błąd, bo wyrzucenie z siebie problemów pozwala poczuć się lepiej. Dlatego liczę, że są ludzie, którzy się w moich piosenkach odnajdą i być może opowiedzą swoją historię bez obaw, że ktoś ich osądzi czy skrytykuje.

Redakcja: Myślałaś o tym, nagrywając ostatni album "Billie-Eve"? Byłaś wtedy w ciąży...

Ayo: W piątym miesiącu. Przeżywałam huśtawkę nastrojów. Zachowywałam się prawie jak psychopatka (śmiech). Raz czułam się szczęśliwa i wręcz skakałam z radości. A potem byłam smutna i wpadałam w depresję. Te emocje chyba słychać na tej płycie. I właśnie dlatego nazwałam album imieniem swojej córki – "Billie-Eve". To taka gra słów. Z jednej strony jest Billie – jak Billie Holiday, cudowna, silna kobieta. Z drugiej – Ewa, jak pierwsza kobieta w Biblii. A przy czym oba imiona po angielsku brzmią jak słowo "believe", czyli "wierzyć". A to jest w życiu niezwykle ważne. Ktoś, kto ma w sobie wiarę, w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej, znajdzie siłę, żeby wstać i iść dalej.

Redakcja: Ale to słowo ma też dla ciebie dużo głębsze znaczenie.

Ayo: Tak. Po komplikacjach z poprzednią ciążą byłam pewna, że nie będę mogła mieć więcej dzieci. Że mój synek zostanie jedynakiem. Teraz wiem, że nie można tracić wiary.


Dodał(a): Dorota Sędek , Wtorek 27.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
mila26
nie podoba mi się jej styl śpiewania
Dodano: 2012-01-06 23:07:36 Zgłoś nadużycie
bboybemybaby
ciekawy wywiad!:)
Dodano: 2011-12-28 20:56:52 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×