Flirtowanie bez tajemnic

O flirtowaniu, randkowaniu, zawieraniu znajomości przez Internet oraz o tym, czy warto iść do łóżka na pierwszej randce rozmawiamy z Arturem Królem, psychologiem, coachem.

Flirtowanie bez tajemnic

                                                                Flirtowanie bez tajemnic


Marcelina Romańska: Czym jest flirt?

Artur Król: Flirt jest próbą wybadania terenu, stworzeniem możliwości do pogłębienia relacji bez oficjalnej deklaracji, że na pewno ta relacja zostanie pogłębiona.

Gdzie zaczyna się i kończy flirt?

Zaczyna się w momencie wysłania do drugiej osoby sygnału o dostępności (jestem dostępna, mogę być zainteresowana), a kończy w momencie, gdy zaczynamy wprost mówić o tym, co zachodzi między dwiema osobami. Flirt istnieje w strefie niedomówień.

Można nauczyć się flirtować?

Oczywiście. Nie ma ludzkiego zachowania, którego nie da się nauczyć.

Wobec tego w jaki sposób można to zrobić?

Jest to kwestia nauczenia się aktywnej rozmowy i komunikacji, reagowania na drugą stronę. Istotne jest również stosowanie dwuznaczności, rożnego rodzaju sugestii, gestów.

A kursy?
Jak najbardziej. Różnego rodzaju kursy uczą flirtowania, jednak najlepszy możemy sobie sprawić sami…

W jaki sposób?

… poprzez własne doświadczenie, sprawdzanie oraz próbowanie, co działa, a co nie. Przydatne mogą tu być też umiejętności aktorskie.

Jakie sygnały wysyłać mężczyźnie, by go zdobyć?

Inne są sposoby flirtu i uwodzenia w wypadku poszukiwania mężczyzny na krótko, a inne w wypadku poszukiwania kogoś na stałe.

To znaczy?

Kobieta, która poszukuje mężczyzny na krótki czas, będzie wysyłać inne sygnały otwartości seksualnej niż kobieta szukająca kogoś na stałe.

Będzie bardziej otwarta seksualnie?

Tak. Trzeba zwrócić uwagę, że zbytnia otwartość  seksualna może być negatywnie postrzegana przez mężczyznę poszukującego partnerki „na poważnie”, z którą będzie chciał założyć rodzinę. Dla takiego mężczyzny zwykle będą istotne: wrażliwość kobiety, empatia, łagodny charakter. Bo to sugeruje, że taka kobieta będzie dobrą matką.

Czyli zasady są proste, jeśli wiemy kogo szukamy i jaki jest nasz cel.

Niekoniecznie. Są to uwarunkowania ewolucyjne, które w jakimś stopniu oddziaływują na wszystkich ludzi, ale siła ich wpływu może się różnić w przypadku różnych osób. Nie są to więc cudowne rozwiązania, które będą pasować  każdemu.

Flirtowanie na portalach randkowych - dobry pomysł?

Świetny. Przede wszystkim dużą zaletą portali randkowych jest to, że tam wszyscy wiedzą, po co są. Każdy chce kogoś poznać. Albo na jedną noc, albo na całe życie. Cel jest jasny. Co więcej, na takich portalach nie ma udawania. Jeśli ktoś nam nie pasuje, to szukamy dalej. W życiu codziennym bardziej boimy się bycia odrzuconym, wyśmianym - dlatego w codziennym flirtowaniu jest dużo asekuranctwa.

W świecie wirtualnym jest go mniej?

Zdecydowanie. Na portalu dużo łatwiej i w krótszym czasie można sprawdzić różne osoby. Faza randkowania, faza flirtu jest tak naprawdę fazą testów, czy druga osoba będzie do nas pasowała czy nie. Jeśli nam nie przypadnie do gustu, kończymy znajomość i szukamy dalej. Dzięki Internetowi można przez tę fazę przejść szybciej i sprawdzić więcej osób. Ilość osób zarejestrowanych na takim portalu jest ogromna, podczas gdy w realu nie mamy takich możliwości - są co prawda znajomi z pracy, ze studiów, znajomi znajomych, ale koniec końców ten krąg jest wąski.

Warto flirtować w sieci?

Jeśli ktoś szuka drugiej połówki, to rzeczywiście jest to jeden z najbardziej wydajnych sposobów.

„Wydajny”?

W tym znaczeniu, że przy niewielkiej inwestycji czasu i energii, jest szansa na znalezienie osoby, która  przynajmniej dysponuje potencjałem do bycia dobrym partnerem, dobrą partnerką.

Jakie są zagrożenia związane z szukaniem partnera w Internecie?

Po pierwsze nie znany tej osoby. Istnieje również ryzyko natrafienia na kogoś „dziwnego” lub z jakimiś zaburzeniami. Lepiej być ostrożnym, ale to jest podstawowe BHP w Internecie, odnoszące się nie tylko do portali randkowych, ale jakichkolwiek znajomości zawieranych  w sieci.

Gdzie spotkać się z taką osobą po raz pierwszy?

Lepiej nie robić tego w domu, tylko w miejscu publicznym. Warto też poinformować kogoś z rodziny czy znajomych, gdzie będziemy i z kim.

Czyli bezpieczeństwo przede wszystkim.

Oczywiście nie należy popadać w paranoję, bo przecież nie każda osoba w Internecie jest zaburzona, ale podejdźmy do tego z dużą dozą ostrożności. Dla drugiej strony spotkanie na neutralnym gruncie też będzie bardziej komfortowe.

O czym rozmawiać na pierwszej randce, a jakich tematów unikać?

Nie ma tutaj żelaznych zasad, które mówiły by o tym, jak nie prowokować konfliktów. A poruszanie tematów polityki czy religii paradoksalnie, jeśli szukamy kogoś na stałe, może pomóc. Jeśli trafimy na osobę, która ma bardzo silne poglądy sprzeczne z naszymi, to już na samym początku będziemy mogli taką wyeliminować i szukać dalej.

A jakie pytania zadawać?

Proponuję zadawać pytania intymne, ale nie łamiące żadnych barier. Np. „Gdybyś miał/miała możliwość umówienia się na kolację z dowolną osobą na świecie (żyjącą bądź nie), to kto by to był?”. Z jednej strony odpowiedzi na takie pytania mogą wiele powiedzieć o danej osobie,  z drugiej strony są bardzo bezpieczne. Poza tym tego typu pytania budują silniejszą więź miedzy dwoma osobami niż standardowe pytania: „Czym się zajmujesz?”, „Jakie filmy lubisz?”, „Jakie masz hobby?”.

Dość gadania. Seks na pierwszej randce?

Nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli mamy do czynienia z osobami, które są nastawione na związek krótkoterminowy, to zwykle drugiej czy trzeciej randki nie ma. Jeśli celem jest związek długoterminowy, to seks na pierwszej randce może być problemem, ale zależy to od osób, od ich dojrzałości. Inaczej może to wyglądać na pierwszej randce 30- i 40-latków, a inaczej w przypadku 20-latków.

                                             Rozmawiała: Marcelina Romańska

                                                                                                                                        Źródło: MilionKobiet.pl


Dodał(a): Marcelina Romańska , Poniedziałek 23.07.2012 (aktualizacja: 2012-09-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×