NASZ WYWIAD: Doktor Gojdź zdradza kulisy programu "Niezwykłe Przypadki Medyczne"!

We wtorek podczas prezentacji jesiennej ramówki TVN Style rozmawiałyśmy z doktorem Krzysztofem Gojdziem, który w swoim programie Niezwykłe Przypadki Medyczne pomaga ludziom dotkniętym przez życie i los. Rozległe blizny, ciężkie poparzenia, choroby skóry to tylko niektóre wyzwania, z którymi się mierzy. W swojej klinice doktor Gojdź przywraca pacjentom poczucie godności i nadzieję na normalne życie. Poprosiłyśmy go o uchylenie rąbka tajemnicy na temat czekających nas niespodzianek w nadchodzącym sezonie programu, zanim na antenie pojawią się pierwsze odcinki.

gojdziunio.jpg

W Twojej klinice ludzie dostają szansę na nowe życie?

Bardzo często tak, przede wszystkim pacjenci, którzy myślą, że tę szansę już stracili, stracili swoje życie. Szczególnie pacjenci po wypadkach samochodowych, oparzeniach, którzy mają zniekształcone twarze, schowali się w zaciszu domowym i już nie chcą się socjalizować ze światem zewnętrznym. Jeżeli jestem w stanie poprawić ich wygląd, ale również psychikę wtedy ci ludzie zaczynają powracać do życia, poznawać nowych ludzi, nowe miłości. Dla mnie największą satysfakcją jest pomoc takim ludziom.

Wracając do domu, jesteś w stanie ochłonąć z emocji, które towarzyszą Ci podczas spotkań z niezwykłymi, doświadczonymi przez los ludźmi, którzy przychodzą do kliniki po pomoc?

Nie. Jestem mega empatycznym facetem, lekarzem i przeżywam każdą poważniejszą historię swoich pacjentów. Czasami wracając do domu przez kolejne wieczory, a nawet kolejne miesiące, pamiętam te twarze i te historie. Jako lekarz powinienem o tym absolutnie zapominać i nie przeżywać, ale jest coś takiego jak człowieczeństwo. Myślę, że ta moja empatia jest trochę za bardzo przerośnięta.

Po programie utrzymujesz kontakt ze swoimi pacjentami?

Tak, odwiedzam na przykład spalonych chłopców z pierwszego odcinka Niezwykłych Przypadków Medycznych. Dwa tygodnie temu ich mama zadzwoniła do mnie i przekazała, że chłopcy bardzo chcieliby zobaczyć doktora. Zaprosiła mnie na kotlety mielone więc wpadłem na obiadek.

Jesteś pierwszą osobą z branży, która opowiada się publicznie za prawami kobiet, czy odczuwasz tego negatywne skutki?

Jak najbardziej. Walczę o kobiety, walczę o to, aby każda z kobiet miała wolność wyboru i decyzji. Mowa o ciężkich przypadkach gwałtu, aborcji, In vitro czy o związkach homoseksualnych. Zawsze uważam, że każdy człowiek powinien mieć swój wybór, być szczęśliwym w życiu i żyć tak jak chce, a nie mieć narzucane coś przez fanatyków religijnych. Spotykam się z bardzo wieloma pozytywnymi reakcjami, ale także z wieloma hejtami i nienawiścią. Nie mam problemu z tym, żeby głośno wyrażać swoją opinię, mówić o tym, jakie mam zdanie. Większość osób publicznych powinna zabierać głos w trudnych tematach. Niestety, boją się hejtu będąc uzależnionymi od swojej publiki. Ja nie jestem uzależniony od nikogo, mam z czego żyć, a moja medialność jest czymś dodatkowym.

Nie udało Ci się kiedyś pomóc pacjentowi? Musiałeś zrezygnować z pomocy np. ze względu na jego zdrowie?

Bardzo często. To jest to, czego bardzo nie lubię, jeżeli chodzi o pracę lekarza, bezradność. W medycynie estetycznej oraz innych dziedzinach medycyny nie jesteśmy w stanie każdemu pomóc. Każdy lekarz, który ma swoją empatię, stara się zrobić jak najwięcej i jak najlepiej, aby ulżyć pacjentowi. Tego typu porażki też bardzo przeżywam.

Sam wybierasz pacjentów do swojego programu?

Absolutnie nie, robi to produkcja TVN-u i nie mam na to wpływu. Pacjentów widzę dopiero w gabinecie, słuchając ich historii. Dlatego też bardzo często widzowie patrzą na moje emocje, których nie potrafię skryć. Są niezależne ode mnie i wywoływane właśnie w momencie kręcenia programu.

Możesz zdradzić, z jakimi przypadkami pacjentów spotkasz się w tym sezonie?

Jestem dokładnie w przeddzień nagrywania programu. Dopiero poznam nowe osoby i nowe historie. Wszystko jest nagrywane na bieżąco.

Rozmawiała: Małgorzata Rosiak

Zdjęcie: KAPiF


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 31.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×