24-latka zmarła na raka, bo była za młoda na badania

W Wielkiej Brytanii doszło do tragedii, ponieważ kobieta była za młoda na badania. Jej rodzina twierdzi, że można było uniknąć jej śmierci. Poznajcie tę historię.

24-latka zmarła na raka, bo była za młoda na badania

Sprawa dotyczy 24-letniej Rachel Sarjantson z Blackpool w Wielkiej Brytanii, która zmarła na raka szyjki macicy osierocając 20-miesięcznego synka. Kobieta przez ponad rok zmagała się z nowotworem.

Na początku przeszła histerektomię, a potem radioterapię i pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ jej stan uległ poprawie, jednak w kwietniu stwierdzono nawrót nowotworu, a jej organizm był zbyt słaby na dalszą walkę. Rachel zmarła 12. sierpnia. Bliscy podkreślają, że do samego końca kobieta była bardzo oddaną, kochającą matką. 

Zobaczcie także: Nie poddaj się nowotworowi!

Jak wiadomo, rak szyjki macicy długo rozwija się bezobjawowo, a badania cytologiczne w Wielkiej Brytanii są darmowe dla kobiet, które ukończyły 25 rok życia. 

Rodzina zmarłej kobiety jest przekonana, że ta nadal by żyła, gdyby wcześniej mogła przeprowadzić to badanie, ponieważ wczesne zdiagnozowanie nowotworu daje duże szanse na jego wyleczenie. Bliscy Rachel domagają się, aby w Anglii obniżono wiek, w jakim można przejść darmowe badania cytologiczne. 

Co roku w Wielkiej Brytanii wykrywa się 3000 zachorowań na raka szyjki macicy, co stanowi 2% wszystkich nowotworów diagnozowanych u kobiet w tym kraju. W roku 2003 Komitet Doradczy zalecił zwiększenie minimalnego wieku przesiewowego z 20 do 25 lat.

W 2008 roku NHS (National Health Service) zaczęła oferować 12 i 13-letnim dziewczynkom szczepienia HPV, aby uchronić je przed wirusem, który powoduje 99% przypadków zachorowania na raka szyjki macicy. 

Rodzina Rachel jednak walczy o obniżenie wieku, od którego można za darmo wykonywać badania cytologiczne do 16 roku życia. Petycję w tej sprawie podpisało ponad 300 000 osób. Zobaczcie także: Źródło: Daily Mail
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Wtorek 25.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
o jejku strasznie młoda ta kobieta była szkoda mi jej
Dodano: 2016-04-09 14:00:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×