4 kroki do zdrowych dziąseł

Kiedy szczotkujesz zęby, twoje dziąsła bolą i krwawią? Nie lekceważ tego. To sygnał, że potrzebujesz staranniejszej higieny, żeby nie rozwinęła się paradontoza.

Dziąsła chorują z powodu osadzającego się na zębach kamienia. Znajdujące się w jamie ustnej bakterie wraz z resztkami jedzenia tworzą na zębach lepki osad, który z czasem twardnieje. To właśnie on jest źródłem szkodliwych toksyn i kwasów. Na początku powodują one zapalenie dziąseł, a w dalszych etapach – zanik kości i rozchwianie zębów. Co zrobić, by uniknąć takich problemów?

1. Używaj miękkiej szczoteczki

Najlepiej myj zęby po każdym posiłku, a obowiązkowo rano (po śniadaniu) i przed snem. Trzeba na to poświęcić co najmniej trzy minuty. Zęby szczotkuj ruchem wymiatającym – od dziąseł w kierunku szczytu zęba. Szczoteczka powinna mieć miękkie lub bardzo miękkie włókna. Możesz nią delikatnie masować dziąsła, a także usunąć bakterie, które gromadzą się na języku. Szczoteczkę wymieniaj co trzy miesiące.

2. Nitkuj zęby

Nitkę wprowadzasz do przestrzeni między zębami i przesuwasz wzdłuż krawędzi zęba (nie piłuj od góry do dołu, bo uszkodzisz dziąsło). Zamiast z nitki możesz korzystać z aparatu irygacyjnego water-pick, który czyści silnym strumieniem wody.

3. Stosuj pastę i płukankę

Przy wrażliwych dziąsłach najlepiej sprawdzają się pasty z mleczanem glinu. Substancja ta zmniejsza krwawienie i przyspiesza gojenie. Ma też właściwości znieczulające. Przed szczotkowaniem warto używać płukanek bakteriobójczych, które rozpulchniają osad i ułatwiają jego usunięcie.

4. Czyść zęby u dentysty

Raz na pół roku warto wybrać się do stomatologa na profesjonalny zabieg usuwania kamienia. Można wykonać go na dwa sposoby. Pierwszy to scaling, czyli usuwanie złogów za pomocą przyrządu emitującego ultradźwięki (koszt: ok. 80 zł). Druga metoda to piaskowanie. Zęby czyści się drobniutkim proszkiem (węglanem sodu) zmieszanym z wodą (koszt: 100-140 zł).


Dodał(a): Aleksandra Rostkowska , Piątek 16.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Tilli
Cenna informacja, ze trzeba uzywac past z mleczanem glinu... Higienistka powiedziała mi też ostatnio, że należy raz na pół roku zabezpieczać zęby fluorem oraz codziennie ssać koenzym Q-10, są też takie pastylki, które zawierają cukier dobrze wpływający na zęby, nazywają się Xylitolki, ten cukier to xylitol (można nim słodzić, tylko oczywiście cena jest dość konkretna) - poza tym dobrze jest stosować różne pasty do zębów (w skali dnia mogą być nawet 3 - każda inna) :)
Dodano: 2011-09-25 20:26:57 Zgłoś nadużycie
Airesa
Nie dowiedziałam się niczego nowego z tego artykułu...
Dodano: 2011-09-18 10:01:13 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×