5 czynności, które szkodzą oczom

Myślicie, że oczom szkodzi tylko długie oglądanie telewizji, czy godziny spędzane przed komputerem? Otóż nie. Zobaczcie, jak jeszcze narażacie swój wzrok na uszkodzenia.

5 czynności, które szkodzą oczom

5 czynności, które szkodzą oczom

Wzrok należy do naszych najważniejszych zmysłów, lecz nie zwracamy na niego uwagi, zwłaszcza kiedy nie przynosi nam większych dolegliwości. Tymczasem zupełnie nieświadomie możemy mu szkodzić, czego skutki pojawiają się z czasem. Zobaczcie, jakie błędy pogarszające stan oczu popełniasz najczęściej.

1.  Przedłużasz termin przydatności soczewek

Wiele osób woli je od tradycyjnych okularów, lecz te dla niektórych są drogie, więc jak już się w nie zaopatrzą, to noszą i…noszą, często zapominając o ich zdejmowaniu np. na noc. Przede wszystkim termin ich przydatności nie jest bez znaczenia, a poza tym ich ciągłe noszenie zmniejsza nawilżanie oka, a na soczewkach kontaktowych, na których zebrały się bakterie, te również blokują działanie łez, czyli naturalnego nawilżacza oczu.

2. Pracujesz bez okularów ochronnych

Zwłaszcza mężczyźni często unikają okularów, które to chronią ich oczy np. przed urazami mechanicznymi, które zdarzają się niezwykle często. Jeżeli nawet oko nie zostanie bezpośrednio uderzone, to zawsze istnieje ryzyko przedostania się do niego niebezpiecznego opiłka np. metalu. Groźne jest również naświetlenie oczu np. podczas wykonywania prac spawalniczych.

3. Zbyt długie używanie tuszu do rzęs


Kobiety lubią przedłużać termin przydatności tuszu do rzęs, bo wydaje się jeszcze całkiem dobrze spełniać swoje zadanie, lecz to również jest złudne, ponieważ o ile tusz może faktycznie jeszcze całkiem porządnie wydłużać nasze rzęsy, o tyle nie należy zapominać, że za każdym razem, kiedy wykonujemy makijaż, przeciągamy szczoteczką po rzęsach, na których nierzadko znajdują się bakterie, które następnie lądują w całym opakowaniu i przy każdej kolejnej aplikacji zostają przeniesione do naszego oka, od czego tylko krok do różnego rodzaju zapaleń.

5 czynności, które szkodzą oczom

5 czynności, które szkodzą oczom


4. Zapominanie o okularach przeciwsłonecznych


Nawet jeżeli Wam się wydaje, że nie będziecie patrzeć bezpośrednio na słońce, to musicie wiedzieć, że w słoneczny dzień nawet promienie odbijające się o wodę, czy piasek mogą spowodować u nas krótkotrwałe zaburzenia wzroku. Doprowadzanie rogówki do takiego stanu może powodować nawet tymczasową utratę widzenia, a po dłuższym czasie nawet raka powieki, czy zaćmę.

5. Pocieranie oczu

Pamiętajcie, ze jeżeli czujecie, ze w oku coś Wam przeszkadza, to znaczy, że coś tam naprawdę jest i pocieranie tylko wepchnie to "coś" głębiej, powodując większy problem. Jeżeli niemiłe uczucie towarzyszy Wam coraz dłużej, należy się z tym niezwłocznie zgłosić do lekarza.

Warto również pamiętać, że gorszy wzrok, to napinanie mięśni przy próbie jego wyostrzenia i szybsze pojawienie się zmarszczek wokół oczu.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 30.07.2014 (aktualizacja: 2014-07-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Ja go zabrałam ze sobą na wakacje. Przed wyjazdem miałam przesuszone oczy, a wiedziałam, że pobyt na plaży (nawet w okularach przeciwsłonecznych) nie będzie dla nich kojący.
Dodano: 2018-07-20 15:59:28 Zgłoś nadużycie
Anonim
Moje były podrażnione od szkieł kontaktowych. Widać nie każdy może je nosić. Nawilżałam je starazolinem, żeby zniknęło zaczerwienie i przemęczenie.
Dodano: 2018-07-03 16:32:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×