5 owoców, które mogą powodować wzdęcia

Sprawdźcie, które owoce mogą sprawić wam przykre niespodzianki i jak temu zaradzić.

owoce-wzdymajace.jpgWzdęcie brzucha to jedna z nieprzyjemnych dolegliwości, która może zdarzyć się każdemu. Gorzej, jeśli zaskoczy was podczas wymarzonych wakacji lub ważnego spotkania. Przyczyn wzdęć brzucha może być wiele, jedną z nich jest spożywanie niektórych owoców. 

Owoce, chociaż są prawdziwą bombą witaminową i jedzenie ich przynosi wiele zdrowotnych korzyści dla naszego organizmu, to jednak czasami powodują wzdęcia i gazy, głównie za sprawą cukru (fruktozy i sorbitolu), którym są naładowane. Nie oznacza to jednak, że trzeba je całkowicie wyeliminować z diety. Może czasem wystarczy wprowadzić kilka zmian w sposobie ich spożywania.

Oczywiście, każdy organizm jest inny, więc nie zdziw się, jeśli okaże się, że ktoś inny może jeść np. jabłka jedno po drugim i czuje się jak młody bóg, a ty już po jednym masz wrażenie, że połknęłaś balon. 

 Zobacz także: 10 rzeczy niebezpiecznych dla twojego organizmu

Zobaczcie, które owoce najczęściej powodują wzdęcia i jak, nie rezygnując z ich jedzenia, uniknąć tych dolegliwości. 

Które owoce mogą powodować wzdęcia?

  • JABŁKA
  • Jabłka są naładowane fruktozą - cukrem owocowym, który niektórym osobom może przysparzać trudności z trawieniem. Jeśli dotyczy to ciebie - spróbuj jeść pół jabłka zamiast całego i staraj się je dobrze przeżuwać. W ten sposób zmniejszysz ilość spożytej fruktozy i dasz też więcej czasu organizmowi na rozkład tej małej przekąski.  

  • GRUSZKI
  • Gruszki zawierają sorbitol - cukier, który u jednych może działać korzystnie na przewód pokarmowy, a u innych - powoduje wzdęcia. W tym przypadku nie ma dobrej recepty. Powinno się unikać jedzenia gruszek przed ważnymi spotkaniami. Jednak nie eliminujcie ich całkowicie z diety, ponieważ same w sobie, jak wiadomo, są bardzo zdrowe.  

  • CZEREŚNIE, WINOGRONA, MANGO
  • Czereśnie, winogrona i mango również zawierają dużo cukru, który często nie może całkowicie się rozłożyć w naszym organizmie, co objawia się wzdęciami. Jak sobie z tym zaradzić? Spróbuj, jak w przypadku jabłek, jeść mniej tych owoców na raz i bardziej je przeżuwać.

Zobacz także: Czym może grozić noszenie zbyt obcisłych jeansów


Źródło: MilionKobiet.pl, Womenshealthmag.com
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 08.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Lanka8
ja jestem zdecydowanym owocoholikiem ale niestety faktycznie odczuwam po niektórych silne wzdęcia-znalazłam na nie sposób jest to dicopeg 10g
Dodano: 2017-04-08 19:09:33 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×