5 rzeczy, których nie wiesz o niemowlęciu, a najwyższy czas się ich dowiedzieć cz. 2

Co jeszcze musisz wiedzieć o niemowlaku?

szcesliwymaluchmainmian.jpg

Pierwszą część artykułu znajdziesz tutaj.

Maluszek łatwo marznie

Malutkie ciałko bardzo łatwo marznie, co może być dla niego niebezpieczne. W Twoim łonie dziecku było zdecydowanie cieplej niż jest na świecie, a do tego maluch na początku nie jest jeszcze przystosowany do zmiany temperatur, np. w domu i na zewnątrz, Dlatego zawsze ubieraj dziecko "na cebulkę", aby łatwo można je było ubrać lub rozebrać w zależności od potrzeby. 

Pamiętaj także o zakładaniu maluszkowi na głowę czapeczki, nawet, gdy wydaje Ci się, że jest ciepło. W takich przypadkach warto postawić na lżejszą czapeczkę. 

Dziecko dużo śpi

Nie zdziw się, gdy okaże się, że Twoje maleństwo większość czasu będzie przesypiać. Maluszkowi potrzebna jest spora dawka snu ze względu na rozwój jego układu nerwowego oraz na to, jak intensywnie teraz pracuje, przyswajając to, co się wokół niego niego dzieje.


Niemowlę bardzo potrzebuje Twojego dotyku

Maluszek po urodzeniu nie odczuwa siebie jako odrębnej istoty. Takie postrzeganie siebie rozpocznie się u niego dopiero około 8 miesiąca życia. Na razie dziecko myśli, że jest częścią Ciebie i to Twojego dotyku, ciepła i bliskości potrzebuje najbardziej. Nie ma zatem powodu krępować się i wstrzymywać tulenia, głaskania, przytulania i dawania buziaków swojemu maleństwu. Warto także ciepło do niego mówić, gdyż maluch rozpoznaje Twój głos i zapach. 


Dziecko boi się mocnych bodźców dźwiękowych 

Niemowlęta boją się gwałtownych, głośnych i nieprzyjemnych dźwięków, takich jak np. intensywny dzwonek telefonu, budzika, czy dzwonek do drzwi. Warto zredukować tego typu odgłosy, aby pozwolić mu rozwijać się w spokoju, bez niepotrzebnego stresu.

 zdjęcie: Thinkstock 

Zobacz też:


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Piątek 31.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar