5 rzeczy, których nie wiesz o niemowlęciu, a najwyższy czas się ich dowiedzieć cz. 1

Powoli zaczynasz myśleć o założeniu rodziny, ale właśnie zdałaś sobie sprawę, że nic nie wiesz o niemowlakach? Zobacz, co warto wiedzieć o maluszkach, zanim Twoje pierwsze dziecko pojawi się na świecie!

rozmowaniemowlak-3ce9bb097ce87a46554358dfde17761d_fd69ba.jpg

Jeśli w Twojej głowie niedawno zrodził się pomysł na to, aby powiększyć rodzinę, ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że być może nie jesteś zbyt dobrze przygotowana do roli matki - nie martw się!

Każda z nas to kiedyś przeżywała, bądź przeżywać będzie. Rodzicielstwo nie jest czymś, co się od razu "umie", ale powoli i spokojnie można się do wszystkiego wdrożyć. Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś też bliższego kontaktu z maleństwami, również nie musisz się martwić. Wystarczy poświęcić czas odpowiedniej lekturze specjalistycznych poradników oraz ciekawych artykułów w Internecie, aby zyskać już jakąkolwiek wiedzę. 

Gdy będziesz już w ciąży, warto także pytać o wszystko swojego ginekologa prowadzącego oraz rozważyć uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia


A my dziś proponujemy Ci poznanie kilku podstawowych rzeczy, których do tej pory mogłaś nie wiedzieć o niemowlaku, ale czas je w końcu poznać:


Niemowlę Ma swoisty zapach 

Może już o tym słyszałaś, a może nie, ale noworodek wydziela swoisty, lekko słodki zapach, który ludzie odbierają jako bardzo przyjemny. Co więcej, badania amerykańskich naukowców nad tym zagadnieniem wykazały, że u matek, naturalna woń noworodka pobudza w mózgu ośrodek nagrody, który np. pobudzany jest również w momencie odczuwania przyjemności - np. podczas jedzenia ulubionej potrawy.

Skąd bierze się ten zapach? Naukowcy do końca nie wiedzą, choć hipotez jest kilka. Zwykle odpowiedzi oscylują między twierdzeniem o wydzielaniu tej słodkiej woni przez gruczoły potowe dziecka a poglądem o pozostałości na skórze niemowlęcia woni mazi płodowej, nawet przez pewien czas po jej mechanicznym zmyciu w kąpieli. Jak jest do końca? Tego nie wiadomo. 

Drugą część tekstu znajdziesz tutaj.

 zdjęcie: iStock

Zobacz też:


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Czwartek 30.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar