6-letni chłopczyk zmarł na błonicę, bo nie był zaszczepiony

W Hiszpanii po długiej walce nie udało się uratować 6-latka, który zachorował na błonicę. Dziecko zachorowało, gdyż nie zostało zaszczepione.

obowiązkowe szczepienia.jpg

6-letni chłopczyk zmarł na błonicę, bo nie był zaszczepiony

O obowiązkowych szczepieniach i tym, że rodzice coraz rzadziej się na nie zgadzają, nadal mówi się w mediach bardzo dużo. Jednak teoretyczne dyskusje nie wnoszą wiele, a przeciwników szczepień jest coraz więcej, także w Polsce.

Niestety to najprawdopodobniej brak szczepienia sprawił, że mały 6-latek nie przeżył. Chłopiec przebywał w szpitalu od miesiąca. Trafił do niego po zarażeniu błonicą, która w konsekwencji doprowadziła do ogólnej niewydolności narządowej, która stała się powodem śmierci 6-latka.

Zobacz też: JAK DZIAŁAJĄ SZCZEPIONKI I CZYM TAK NAPRAWDĘ SĄ? 

Błonica to poważna choroba układu oddechowego. Jej pierwsze objawy są bardzo podobne jak przy zachorowaniu na anginę. U chorego występuje więc kaszel, katar oraz gorączka. Jednak po pewnym czasie w gardle zaczynają pojawiać się zmiany, które mogą przejść także na błony śluzowe.

 

Niestety bakteria wydziela toksyny, które mogą niszczyć narządy wewnętrzne i doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, czy uszkodzenia nerek. 

Rodzice chłopca twierdzili, że "dali się zwieść ruchom antyszczepionkowym", dlatego odmówili zaszczepienia dziecka. W Hiszpanii ruchy przeciwne szczepieniu obowiązkowemu dzieci rosną bowiem w coraz większą siłę. 

Lekarz Stephan Schneider, który zajmował się chłopcem, w rozmowie z portalem ABC ostro krytykuje ruchy skłaniające do odmawiania szczepienia dzieci. Uważa, że dyskusja na ten temat jest konieczna, a rodziców trzeba znacznie lepiej uświadamiać co do tego, jakie konsekwencje może mieć niezaszczepienie dziecka.

Zobacz też: SZCZEPIONKI MMR NAPRAWDĘ WYWOŁUJĄ AUTYZM? SĄ NAJNOWSZE WYNIKI BADAŃ 

Stephan Schneider twierdzi także, że jeśli chłopiec byłby zaszczepiony, mógł uniknąć zachorowania oraz powikłań, które bardzo często pojawiają się przy błonicy. 

Czy ten tragiczny przypadek może wpłynąć na to, jak postrzega się obowiązek szczepienia?

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 02.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×