7 problemów z okresem, których nie powinnaś bagatelizować

To powinna wiedzieć każda kobieta.

okres.jpg

Jest wiele określeń okresu. Jedni na niego mówią "czerwona fala", inni określają jako "przyjazd cioci z Ameryki", a jeszcze inni mówią o nim w wręcz nieprzyzwoity sposób. Fakt, miesiączka potrafi mocno nam skomplikować plany, ale jej brak jest jeszcze gorszy.

Nie traktujcie go jako zło konieczne. Jeżeli widzicie niepokojące sygnały, reagujcie. Oto niektóre z nich.

1. Dłuższa niż zwykle przerwa w miesiączkowaniu


Może to być oznaka braku owulacji. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy są problemy hormonalne, np. podwyższony poziom prolaktyny, ale też torbiele na jajnikach oraz problemy z tarczycą. Jednak wydłużony cykl może być także spowodowany długotrwałym stresem.

2. Częste miesiączki


Mówimy o nich, kiedy krwawienie pojawia się częściej niż co 24 dni. Wtedy to pęcherzyk jajowy szybko dojrzewa. Jest tego kilka powodów. Być może owulacja nastąpiła mniej więcej w 8 dniu cyklu, albo problem leży w tym, że błona śluzowa macicy nie jest przygotowana na przyjęcie jajeczka. Jedną z przyczyn takiego stanu mogą być problemy hormonalne.

3. Zbyt obfite krwawieniE


Naszą uwagę powinno zwrócić zużywanie więcej niż 10 podpasek dziennie, za szybko przemakające tampony, a także krwawienie trwające dłużej niż tydzień. W tym przypadku także powodem mogą być problemy hormonalne, endometrioza, mięśniaki macicy, czy polipy. W celu wykrycia przyczyny zazwyczaj wykonuje się badania hormonalne, a także USG.

4. Niewielkie krwawienie


Krwawienie trwające ok. 48 godzin nie powinno być powodem do zadowolenia. To znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, co może być spowodowane niskim poziomem estrogenów, zespołem policystycznych jajników, stanem zapalnym narządów rodnych, czy uszkodzeniem błony śluzowej macicy. W celu zdiagnozowania problemu zazwyczaj wykonuje się badanie USG, histeroskopię, a także badania hormonalne.

5. Bóle brzucha


W trakcie miesiączki boli brzuch i każda z nas ma tego świadomość, ale bywa i tak, że ból pojawia się także w trakcie owulacji i trwa nawet kilka dni. Jeżeli zaczynacie czuć skurcze, które wcześniej się nie pojawiały, warto udać się do lekarza, ponieważ może być to oznaka endometriozy.

6. Plamienia


Wiele kobiet je bagatelizuje, ponieważ pojawiają się zwłaszcza w czasie stosowania antykoncepcji, ale należy mieć na uwadze, że czasem są one oznaką np. polipów, dlatego też wtedy lepiej to skonsultować z lekarzem. 

7. Długotrwałe  napięcie przedmiesiączkowe


Zazwyczaj narzekamy, że mamy PMS, ale kiedy trwa to nawet tydzień, wtedy mamy do czynienia z PMDD, co charakteryzuje się tak silnymi zaburzeniami, że kobiety czasem nie są w stanie nawet wstać do pracy. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem i zbadanie poziomu hormonów.

Pamiętajcie, że lepiej od razu zareagować na pojawiające się nietypowe dolegliwości, aby potem nie mieć problemów np. z poczęciem dziecka.Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Poniedziałek 13.04.2015 (aktualizacja: 2015-04-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Bardzo dobry artykuł, podsyłam artykuł o cyklu miesiączkowym u kobiet https://promedycyna.pl/cykl-miesiaczkowy/ - warto przeczytać!
Dodano: 2018-01-08 22:32:30 Zgłoś nadużycie
Anonim
tutaj też znalazłam ciekawy artykuł dotyczący miesiączki: http://www.naturalna-plodnosc.pl/pl/poradnik/var/26,503,1,nieregularne-miesiaczki-definicja-przyczyny-postepowanie
Dodano: 2015-04-14 20:43:53 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×