Alarm w brzuchu

Dlaczego znów boli cię żołądek? Przyczyn może być bardzo wiele. Te najczęstsze opisaliśmy w naszym miniprzewodniku.

Alarm w brzuchu

Ból brzucha zazwyczaj jest konsekwencją banalnej niestrawności, ale może też sygnalizować poważniejsze schorzenia, np. kamicę żółciową, zapalenie wyrostka czy wrzody... Naucz się rozpoznawać objawy tych chorób. Pomoże ci w tym nasz miniprzewodnik. Opracowaliśmy go z pomocą dr. hab. Macieja Kielara, dyrektora medycznego szpitala Medicover w Warszawie. Pamiętaj jednak, że ten tekst może być jedynie podpowiedzią, kiedy i w jaki sposób sama złagodzisz dolegliwości. Nie traktuj go natomiast jak ostatecznej diagnozy. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego boli cię brzuch, może udzielić tylko lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu wyników badań.

Niestrawność

Objawy: Problemy zaczynają się po posiłku (zwykle tłustym). Czujesz ból i dyskomfort w nadbrzuszu. Towarzyszą temu puste odbijania, uczucie wzdęcia i pełności w żołądku. Co robić: Napij się ciepłej gorzkiej herbaty i, jeśli to możliwe, połóż na godzinę. Warto też, żebyś połknęła tabletkę leku rozkurczowego z drotaweryną. Nie sięgaj natomiast po bezrecepturowe środki zawierające ranitydynę. Substancja ta hamuje wydzielanie soku żołądkowego, utrudnia więc początkowy etap trawienia i dodatkowo nasila przykre objawy. Na tego typu dolegliwości staraj się nie brać żadnych leków przeciwbólowych. Kiedy do lekarza: Jeśli bóle w nadbrzuszu się powtarzają, warto umówić się na wizytę u specjalisty. Niestrawność nie jest groźna. Jednak takie same objawy może dawać też ostre zapalenie trzustki − to rzadka choroba, ale bardzo poważna i trudno się ją leczy, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Dlatego na wszelki wypadek powinnaś zrobić badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.

Zespół jelita drażliwego

Objawy: Często masz kurczowe bóle brzucha, nawracające biegunki i zaparcia, uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia i mdłości. Wszystkie te objawy nasilają się w sytuacjach stresowych. Co robić: Uważnie obserwuj swój organizm i staraj się wykluczyć z diety te pokarmy, które zaostrzają dolegliwości. Najczęściej trzeba zrezygnować z potraw smażonych i produktów wysoko przetworzonych. Kiedy do lekarza: Jeśli objawy utrzymują się przez 2-3 tygodnie, idź do gastrologa. Zespół jelita drażliwego diagnozuje się po wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego. Potem chorobę można leczyć tylko objawowo. Czasami bardzo dobre efekty przynosi psychoterapia. Pomaga ona rozwiązać problemy emocjonalne, które często są przyczyną choroby.

Zatrucie pokarmowe

Objawy: Kilka godzin po podejrzanym posiłku masz silne, kurczowe bóle brzucha, biegunkę i gorączkę. Mogą pojawić się też wymioty. Co robić: Staraj się zapobiec odwodnieniu. Pij wodę oraz mieszanki elektrolitowe. Weź również lek przeciwbiegunkowy w zalecanej na opakowaniu dawce. Zwalnia on perystaltykę jelit i w ten sposób chroni przed ucieczką wody z organizmu. Kiedy do lekarza: Jeśli po przyjęciu leków bez recepty i upływie kilku godzin nie czujesz się lepiej, idź do przychodni. Od lekarza dostaniesz receptę na silniej działające leki i ewentualnie kroplówkę, która uzupełni niedobór płynów.


Dodał(a): Ola Rostkowska , Piątek 09.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
wodniczka
Witam
Mój zespół jelita drażliwego często jest nie do poskromienia, ból z nim związany utrudnia naprawdę życie. Bywa jakiś czas spokój a jak już się odezwie utrudni normalne funkcjonowanie. Pomimo leków i prowadzonej diety w dzisiejszych stresujących czasach jest ciężko z nim walczyć.
Dodano: 2011-09-12 22:23:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×