Anemia - co się za nią kryje?

Niedokrwistość nie jest banalną dolegliwością. W ten sposób organizm daje ci znać, że dzieje się z nim coś złego. Dlatego nie wystarczy przyjmować preparatów żelaza. Trzeba znaleźć powód jego utraty i wyleczyć przyczynę kłopotów.

Anemia - co się za nią kryje?

Anemia - co się za nią kryje?

Zauważyłaś, że dawniej wbiegałaś na drugie piętro bez wysiłku, a teraz musisz po drodze przystanąć i zaczerpnąć tchu. Od dłuższego czasu czujesz się zmęczona, miewasz zawroty głowy i nieustannie jest ci zimno... Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo być może masz anemię. Diagnostykę trzeba zacząć od zrobienia morfologii. W badaniu szczególnie istotne są dwa parametry. Jednym z nich jest hemoglobina, oznaczana symbolem Hb lub HGB, czyli czerwony barwnik, który przenosi tlen i dwutlenek węgla. Gdy jego poziom u kobiety spada poniżej 12,9 g/dl, można podejrzewać anemię. Drugi ważny parametr to objętość krwinki czerwonej (MCV) – od jej wielkości zależy rodzaj niedokrwistości. Morfologię oceni lekarz. Często już na podstawie jej wyników można znaleźć przyczynę anemii. Czasem potrzebne są dodatkowe badania.

Poznaj piramidę żywienia dla kobiet!

warzywaZa mało witaminy B12

Gdy poziom hemoglobiny spada, a krwinka czerwona jest zbyt duża, prawdopodobnie masz niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 albo kwasu foliowego. Często na ten rodzaj anemii cierpią osoby stosujące restrykcyjne diety. Podłożem niedoboru witaminy B12 może być też zanikowy nieżyt żołądka.
KONIECZNE BADANIA: Trzeba sprawdzić poziom kwasu foliowego i witaminy B12 we krwi. Lekarz może też wysłać cię na gastroskopię, tj. badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego.
JAK TO SIĘ LECZY: Jeśli przyczyną anemii są błędy dietetyczne, lekarz przepisze ci kwas foliowy lub witaminę B12. Jeżeli zaś niedokrwistość spowodował zanikowy nieżyt żołądka, konieczne będzie specjalistyczne leczenie.

Obfite miesiączki

Jeśli poziom hemoglobiny jest za niski, a objętość krwinki czerwonej zbyt mała, przyczyną anemii zwykle są obfite miesiączki. Razem z krwią miesiączkową tracisz spore ilości żelaza. Jest ono dla organizmu tak cennym pierwiastkiem, że krwinki wykorzystują je wielokrotnie, a niewielka nawet strata prowadzi do niedoboru.
KONIECZNE BADANIA: Wystarcza morfologia.
JAK TO SIĘ LECZY: Lekarz przepisze ci preparaty żelaza podawane doustnie. Ta forma nie grozi przedawkowaniem – organizm sam wydali nadmiar. Tabletki z żelazem najlepiej brać między posiłkami i popijać sokiem pomarańczowym.

Jak zapobiegać anemii u dzieci? - Przeczytaj koniecznie!

Anemia - co się za nią kryje?Stany zapalne

Przyczyną niedokrwistości mogą być też choroby przewlekłe, wywołane np. przez zakażenia bakteryjne, stany zapalne, niewydolność nerek, zaburzenia pracy tarczycy, a także zmiany nowotworowe zajmujące szpik kostny. Wówczas jest to rodzaj anemii, której towarzyszy krwinka czerwona normalnej wielkości.
KONIECZNE BADANIA: Trzeba zrobić morfologię i OB, czyli pomiar szybkości opadania krwinek czerwonych. OB informuje o stanie zapalnym w organizmie. Czasem konieczne jest też pobranie szpiku kostnego.
JAK TO SIĘ LECZY: Terapia polega na wyleczeniu choroby przewlekłej, która wywołała niedokrwistość.

Wybadaj, co się dzieje.

Ukryte krwawienia

Jeżeli zbyt niski poziom hemoglobiny i zbyt mała objętość krwinki czerwonej występują u kobiety już niemiesiączkującej, przyczyną anemii mogą być krwawienia z przewodu pokarmowego.
KONIECZNE BADANIA: Oprócz morfologii potrzebne będą także gastroskopia i kolonoskopia – badanie jelita grubego. Ewentualnie sigmoidoskopia, tj. badanie odbytnicy i końcowego odcinka jelita grubego.
JAK TO SIĘ LECZY: Konieczna będzie specjalistyczna terapia, o jej przebiegu zdecyduje gastrolog lub onkolog

Czytaj więcej na temat gastroskopii!
SPRAWDŹ, CZY TWOJE ZMĘCZENIE TO NIE CHOROBA!

Tekst: Marzena Sygut, konsultacja:
prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog
Dodał(a): Ola Wójcik , Piątek 01.07.2011 (aktualizacja: 2012-08-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Imati
Leczenie anemii nie jest łatwe. Głównie dlatego, że trudno jest znaleźć jej przyczynę. Podawanie żelaza w ciemno i dla zasady, uważam jednak za nieporozumienie. Istnieje wiele nie mniej ważnych związków (witamin i minerałów), których niedobór może przyczyniać się do anemii. Mogą ją powodować też inne schorzenia. Jest ciekawy artykuł w tym temacie na http://leczenie-anemii.blogspot.com Jest tam też fachowa infolinia. Ważne, że można się czegoś więcej dowiedzieć.
Dodano: 2012-07-10 15:16:14 Zgłoś nadużycie
zarapowana
todobrze - preparaty farmakologiczne z natury są trudniej przyswajalne. Jednak stosowanie ich wraz z oliwą [tych z żelazem, nie wiem jak z resztą] pomaga. Dodając do sałatek itp. Też miałam anemię. Wsuwaj dużo wątróbki, kup buraka, wydrąż go w środku, zasyp cukrem i wypij sok, jak już z niego wyjdzie i jedz inne produkty bogate w żelazo. Unikaj ogórków [świeżych]. Kiedyś wypłukały mi żelazo i też miałam przyjemność z anemią.
Dodano: 2011-07-10 19:26:40 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Chociaż tyle że prostym badaniem ją można wykryć. Gorzej z ustaleniem przyczyny bywa.
Dodano: 2011-07-03 13:55:51 Zgłoś nadużycie
todobrze
Choruje na anemię od 10 lat. Czasami jest lepiej, ale są dni gdy nie mam na nic siły, często sie męcze, jestem śpiąca. Moja anemia jest z niedoboru żelaza, niestety nie przyswajam go także w preparatach farmakologicznych. Staram sie zdrowo odżywiać i dbać o siebie, ale to i tak za mało.
Dodano: 2011-07-03 11:50:38 Zgłoś nadużycie
szyszka094
To nie prawda że jest to banalna dolegliwość. Miałam anemię i przez to leci za to wiele problemów zdrowotnych
Dodano: 2011-07-02 19:29:36 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×