Antyoksydacyjne właściwości zielonej herbaty

Odkąd przeszłam na dietę piję kilka filiżanek herbaty zielonej dziennie. Jednak moja koleżanka mnie przekonuje, że nie jest to dobre dla mojego organizmu. Czy to prawda?

zielona herbata

Wszystko w nadmiarze może być szkodliwe. Jednak kilka filiżanek zielonej herbaty nie powinno zaszkodzić, a może być nawet bardzo korzystne dla zdrowia, o ile nie dosładzasz jej cukrem. Ten rodzaj herbaty powstaje z tej samej rośliny co herbata czarna, jednak nie jest poddawana procesowi fermentacji, przez co zachowuje swój kolor oraz więcej wartościowych substancji czynnych, jak polifenole. Mają one silne właściwości antyoksydacyjne, korzystnie działające m.in. na układ sercowo-naczyniowy, ale również na stan Twojej skóry, zapobiegając zachodzącym w niej procesom starzenia.

Ponadto herbata ta delikatnie przyspiesza trawienie i działa moczopędnie. Warto zatem brać przykład z mieszkańców krajów wschodnich, którzy codziennie piją właśnie po kilka filiżanek dziennie tego zielonego napoju. Aby maksymalnie wykorzystać właściwości zielonej herbaty należy wybierać herbaty liściaste i zalewać je nie wrzątkiem, ale woda o temperaturze ok.80˚C. Nie wszyscy też wiedzą, że zieloną herbatę można parzyć kilka razy (nawet pięć!) i nadal będzie ona wartościowym napojem.

Ekspert Kalorynka.pl: Aneta Książek, dietetyk


Dodał(a): Karolina Kawecka , Środa 13.06.2012 (aktualizacja: 2012-08-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Gray Moka
Zielona herbatę też można przedawkować :). Kobiety muszą uważać, bo nie wpływa dobrze na poziom żelaza. Ale w umiarze - to smakowity rarytas! :)
http://www.graymoka.pl/herbaty-zielone
Dodano: 2016-04-18 14:53:03 Zgłoś nadużycie
marrika2
Lepiej kupować w torebkach, jeśli pijemy chińską, ponieważ torebki zatrzymują ciężkie metale jak ołów.
Dodano: 2013-06-23 01:18:21 Zgłoś nadużycie
Haniadobiegania
a czy to prawda, że zielona herbata działa też korzystnie na pamięć? Bo to mnie teraz bardziej interesuje. Znalazłam nawet zalążek dyskusji na ten temat (http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/554/czy-zielona-herbata-wp%C5%82ywa-na-popraw%C4%99-pami%C4%99ci/), ale że jeszcze nie ma wypowiedzi lekarza, to pytam tu ;)
Dodano: 2012-10-31 14:10:07 Zgłoś nadużycie
Malibu89
piję zieloną herbatę raz w tygodniu na "wyczyszczenie " organizmu ;)
Dodano: 2012-06-14 10:58:43 Zgłoś nadużycie
teni
zawsze myślałam, że to inny rodzaj herbaty - inny gatunek, a tu prosze niespodzianka! To samo tylko inaczej produkowane, chyba postaram sie sprobowac przerzucic na zielona skoro taka zdrowa
Dodano: 2012-06-13 10:05:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×