Barszcz sosnowskiego - co powinniśmy wiedzieć o tej groźnej roślinie?

To bardzo niebezpieczna roślina. Powinniśmy na nią szczególnie uważać. Sprawdźcie dlaczego.

Barszcz sosnowskiego - co powinniśmy wiedzieć o tej groźnej roślinie?

Mowa o roślinie, która szybko się rozsiewa i jest ciężka do usunięcia. Najlepiej znają ją rolnicy oraz plantatorzy, lecz można ją spotkać także na łąkach, przy drogach, w parkach, ogrodach, wzdłuż rzek oraz jezior. 
Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/barszcz-sosnowskiego-jak-rozpoznac-i-jak-leczyc-oparzenia_41798.html

Zobaczcie także: Po miesiącu z oka 17-latka wyjęto coś okropnego... Poznajcie tę niezwykłą historię

Ma ona od 1 do 4 metrów wysokości, a jej gałęzie są bardzo grube i trudne do złamania. Na górze ma kolor zielony, a u dołu zdobią ją plamki o purpurowym zabarwieniu. Jej liście łatwo pomylić z klonowymi, lecz dużo gorsze są jej kwiaty, ponieważ są łudząco podobne do kwitnącego kopru, co jest zdradliwe szczególnie dla dzieci.

Dlaczego tak niepozorna roślina wywołuje takie poruszenie? Otóż okazuje się, że jest pokryta olejkiem eterycznym, który zawiera furanokumaryny. Są to związki, które działają toksycznie i zagrażają ludziom, zwierzętom oraz owadom.

Kiedy dotkniemy tę roślinę i wystawimy ciało na słońce, na naszym ciele pojawią się poparzenia III stopnia! Kiedy przechodzi stan zapalny, skóra ciemnieje i nieefektowne zmiany pozostają nawet na kilka miesięcy.

Dotknięte zmianami miejsca na ciele utrzymują swoją nadwrażliwość na promienie słoneczne nawet przez kilka lat.

Zobaczcie także: Słodkie soki i napoje gazowane niszczą wątrobę? Oto wyniki badań

Furanokumaryna wykazuje także działanie rakotwórcze, ale to nie wszystko - może powodować wady wrodzone u potomstwa!

Jak zatem reagować kiedy zobaczycie barszcz Sosnowskiego? Przede wszystkim go nie dotykajcie i nie próbujcie wyrwać na własną rękę. Nie pozwólcie zbliżać się do niego zarówno dzieciom, jak i zwierzętom, następnie zadzwońcie do Eko Patrolu Straży Miejskiej, który zajmie się sprawą.

Według badań, nie ma regionu, gdzie nie odnotowanoby obecności tej rośliny.

Zobaczcie także:Foto: YouTube

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 22.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Najwięcej sprawdzonych informacji o barszczu Sosnowskiego można znaleźć na http://barszcz.edu.pl i na ich profilu na FB: Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Olbrzymi w Polsce (https://www.facebook.com/pages/BARSZCZ-SOSNOWSKIEGO-i-BARSZCZ-OLBRZYMI-W-POLSCE/367697116625519?ref=aymt_homepage_panel)
Dodano: 2015-06-23 09:20:44 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×