Bezdzietne kobiety częściej chorują na raka macicy?

Rak macicy to problem, który dotyczy coraz większej liczby kobiet. Czy fakt posiadania dzieci wpływa na ryzyko zachorowania?

rak trzonu macicy.jpg

Bezdzietne kobiety częściej chorują na raka macicy?

Rak to choroba, która wciąż odbiera życie zbyt wielu osobom. Jej odmian jest mnóstwo. Nowotwór potrafi zaatakować prawie każdą część naszego ciała i często rozwinąć się niepostrzeżenie. 

Profilaktyka w zakresie raka piersi, czy macicy wciąż jest ignorowana przez wiele kobiet. A to przecież wczesne wykrycie daje nam znacznie większe szanse na wyleczenie.

Zobacz też: SZOK! MYŚLAŁA, ŻE JEST W CIĄŻY - OKAZAŁO SIĘ, ŻE TO OGROMNY NOWOTWÓR

Rak trzonu macicy to jedna z najczęściej spotykanych odmian nowotworu atakującego części układu rozrodczego kobiety. Niestety kobiety, które nie posiadają dzieci są bardziej narażone na jego wystąpienie, dlaczego?

 

Jedną z głównych przyczyn powstawania raka trzonu macicy jest zachwiana gospodarka hormonalna, a dokładniej, zbyt duża ilość estrogenu w ciele kobiety. Podczas ciąży w organizmie kobiety wydziela się progesteron, który naturalnie hamuje rozwój choroby i zmniejsza ryzyko jej wystąpienia.

Dlatego kobiety, które cierpią na bezpłodność lub nie zdecydowały się na macierzyństwo są bardziej narażone na wystąpienie u nich raka trzonu macicy.

Zobacz też: WRZESIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI NOWOTWORÓW GINEKOLOGICZNYCH! 

Jednak z podwyższonym ryzykiem wiąże się nie tylko brak dzieci, ale także rozpoczęcie miesiączkowania przed 12. rokiem życia, nieregularne okresy i długi czas cyklu. 

Niestety rak trzonu macicy w pierwszej fazie może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest profilaktyczne i regularne badanie się. 

Zobacz tez:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 10.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×