Bezpieczne lato bez HPV!

Lato, a szczególnie wakacje, to okres beztroskich chwil, relaksu, spotkań towarzyskich. To również czas większej swobody seksualnej, czasem porywy emocji, przesłaniają konsekwencje, z jakimi borykamy się po pełnym uniesień lecie. Po prostu nie myśli się o chorobach, które nam grożą.

Bezpieczne lato bez HPV!

Jedną z możliwych konsekwencji miłosnych porywów jest zakażenie wirusem HPV, które może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Aby temu zapobiec konieczna jest wiedza. W tym celu można wykonać pierwszy krok - test na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) dostępny na stronie www.pierwszykrok.edu.pl.

Podczas wakacji łatwo o zakażenie wirusem HPV.  Przypadkowy seks, częste zmiany partnerów seksualnych, brak zabezpieczeń, dotykanie okolic intymnych, które może nieść ryzyko przeniesienia wirusa – to zachowania częste wśród osób wkraczających w dorosłe życie.  Dlatego właśnie w okresie wakacyjnym należy szczególnie uwrażliwić młodzież, a zwłaszcza młode kobiety na sytuacje, które zwiększają ryzyko zakażenia wirusem brodawczka ludzkiego (HPV).
W tym celu stworzony został test, który sprawdza wiedzę o HPV i wyjaśnia mechanizm powstania raka szyjki macicy, będącego konsekwencją nieleczonego zakażenia wirusem.

Test zatytułowany "Pierwszy Krok" jest dostępny na stronie www.pierwszykrok.edu.pl i zawiera 5 podstawowych pytań sprawdzających w jakim stopniu zagrożenie HPV (a także  rakiem szyjki macicy ) nas dotycBezpieczne lato bez HPV!zy.
- Czy wiemy czym jest?
- W jaki sposób może dojść do zakażenia?
- Do czego prowadzi?
- Czy podejmujemy ryzykowne zachowania?
- Czy robimy wystarczająco dużo by się przed nim chronić?

Test wiedzy na temat zagrożeń HPV jest częścią akcji społecznej, w której najważniejsze jest zdrowie kobiet. Prawie 1500 osób wykonało już test wiedzy dotyczący HPV i sprawdziło czy podejmuje ryzykowne zachowania.
Strona internetowa www.pierwszykrok.edu.pl, na której udostępniony jest test,  powstała na potrzeby programu edukacyjnego "Wybierz Życie - Pierwszy Krok", prowadzonego przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet oraz partnerów m.in. z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy i umieralności z nim związanej.

Program skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i opiekunów, a także kadry pedagogicznej. Projekt jest bardzo dobrze odbierany, zarówno przez młodzież, jak i nauczycieli. Edukacja prozdrowotna w ramach projektu prowadzona jest w 2000 szkół w 10 województwach. Dzięki programowi "Wybierz Życie – Pierwszy Krok" już 370 tysięcy uczniów dowiedziało się o problematyce zakażenia wirusem HPV i o raku szyjki macicy. Jednak wiedza na ten temat przyda się każdemu.

Sprawdź czy podejmujesz ryzykowne zachowania. Sprawdź się! Nie odkładaj testu na później!


Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

Zadbaj o higienę intymną

Chroń znamiona przed słońcem

Puść palenie z dymemDodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 18.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rendus
Bardzo wartościowy artykuł. Warto być świadomym zagrożeń
Dodano: 2011-10-27 21:38:30 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×