Boli brzuch? Sprawdź, co może być przyczyną

Bóle brzucha zdarzają się każdej z nas. Zwykle ich powodem jest nieodpowiednia dieta, niestrawność czy też menstruacja, jednak bóle te mogą być też symptomem poważniejszych schorzeń.

zd.gl.milion.jpg

Najczęściej za dolegliwości odpowiadają skurcze mięśni gładkich, które wyścielają przewód pokarmowy, a także pęcherz moczowy, moczowody i macicę u kobiet. Ich nadmierne skurcze są odczuwalne jako ból. Także powodem mogą być schorzenia poszczególnych narządów, stany zapalne czy kamica. O przyczynie bólu brzucha może wypowiedzieć się dokładnie lekarz po przeprowadzeniu badań diagnostycznych, jednak na podstawie lokalizacji dolegliwości bólowych można także samodzielnie dowiedzieć się, co może być ich powodem. W przypadkach ostrych bólów i często występujących bóli brzucha warto jednak jak najszybciej udać się do specjalisty.

Prawa górna część

Najczęściej oznacza schorzenia wątroby, dróg żółciowych, a także schorzenia trzustki, wrzody żołądka czy dwunastnicy. Również dolegliwości bólowe w tym miejscu mogą być związane z zapaleniem nerek, zapaleniem płuc i chorobami serca, także w przypadku zawału mięśnia sercowego.

Nadbrzusze

Zwykle boli przy niestrawności, mogą pojawiać się też wzdęcia i nudności. Także może być to objaw chorób dróg żółciowych, wątroby, wrzodów, choroby refluksowej. Dolegliwości nieraz pojawiają się przy zażywaniu leków przeciwbólowych, antybiotyków.

Lewa górna część

Najczęściej ból w tym miejscu oznacza nieprawidłowe działanie trzustki, śledziony, jelit, serca, a także układu moczowego, na przykład kolkę nerkową czy zapalenie nerek.

Lewe i prawe podbrzusze

Ból pojawiający się w tym obszarze związany jest z jelitami, także może oznaczać ich przepuklinę, również sygnalizuje schorzenia nerek.

Okolice pępka

Ból brzucha w tym miejscu jest związany zwykle z chorobami jelit i trzustki, także może oznaczać wczesne zapalnie wyrostka robaczkowego.

Podbrzusze, prawa i lewa dolna część brzucha

Oprócz chorób jelit ból zlokalizowany w podbrzuszu związany jest z miesiączkowaniem, chorobami układu moczowo-płciowego, w tym z zapalaniem pęcherza, chorobami macicy i jajników u kobiet. Rzadko to także u kobiet powodują go torbiele jajników, ciąża pozamaciczna, pęknięcie czy skręt jajnika.

Ból całego brzucha


Gdy boli cały brzuch, najczęściej jest to oznaka zapalenia żołądka, jelit, także zapalenia otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną), a także niedrożności jelit i zakażeń układu moczowego.

Oczywiście, dolegliwości bólowe mogą mieć też inne przyczyny, na przykład mogą być symptomem stresu, nietolerancji pokarmowych, grypy żołądkowej, nadwrażliwości jelita grubego, cukrzycy, chorób endokrynologicznych, głównie tarczycy, także groźnych nowotworów.

Warto wziąć leki rozkurczające czy przeciwbólowe dostępne bez recepty, na przykład No-Spa, gdy ból brzucha nie jest zbyt mocny. Taki środki przynoszą zwykle szybką ulgę. Jeżeli jednak ból jest ostry, nie można go lekceważyć – pomóc może tylko bezzwłoczna interwencja lekarza, który wykona badania i postawi prawidłową diagnozę.

Źródło / Foto: materiały prasoweDodał(a): Joanna Andrzejewska , Poniedziałek 30.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Anonim
Ze swojej strony polecam ziółka a szczególnie mniszka lekarskiego i ostropest. http://www.naturalniepozdrowie.pl/ziola-na-trzustke-wspomaganie-wzmocnienie-i-regeneracja/ - wszystkie zioła pomocne na układ pokarmowy. Polecam
Dodano: 2018-02-14 16:49:53 Zgłoś nadużycie
pund1982
Odbytnica (koniec jelita grubego) jest zawsze zaangażowana we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Gdy stan zapalny jest tylko w odbytnicy, choroba o nazwie wrzodziejące zapalenie odbytnicy. Zapalenie http://www.wzjgforum.pl/chirurgia-wrzodziejacego-zapalenia-jelita-grubego/ może rozciągać się do górnej części jelita. Uniwersalny zapalenie okrężnicy lub pancolitis jest, gdy cała okrężnicy jest zaangażowana.
Dodano: 2016-12-12 20:07:32 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mój znajomy miał wieczne bóle brzucha i biegunki , okazało się ze w dorosłym wieku ma celiakie ...z brzuchem nie ma żartów..
Dodano: 2015-04-21 20:36:11 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ból brzucha ,to może być zapalenie wyrostka robaczkowego , więc lepiej żeby nie zwlekać z wizytą u lekarza ,bo może się skończyć nawet śmiercią.
Dodano: 2015-04-19 10:35:44 Zgłoś nadużycie
Mirandaa
Ból brzucha to czasami stres,więc tabletka przeciw bólowa, jak nie przejdzie tabletka rozkurczowa i powinno pomóc.Jeżeli jednak nie pomoże należy udać się natychmiast do lekarza!
Dodano: 2015-04-18 15:48:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mhm.. zależy jaki ból brzucha i co jest przyczyną.Na pewno na pierwszy raz wzięłabym NO-spa bo działa rozkurczowo , ale z brzuchem nie ma żartów wiec trzeba trzymać rękę na pulsie i kiedy by nie przeszło do kilku godzin to jedyne wyjście to lekarz
Dodano: 2015-04-17 16:45:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×