Budzisz się w nocy? Wiemy dlaczego

Zapewne wiele z was zna to uczucie nagłego przebudzenia w nocy z powodu skurczu mięśni. Dlaczego tak się dzieje? Znamy wyniki badań.

Budzisz się w nocy? Wiemy dlaczego

Bywa, że kiedy śpimy, wybudzają nas pewne tiki naszego ciała. To zjawisko ciekawiło naukowców, którzy w końcu to zbadali. Zajęli się tym eksperci z The London Clinic.

Wzięto pod lupę sen kilkudziesięciu osób, dzięki czemu dowiedziano się, co powoduje nagłe zrywy w czasie snu, skutkujące przebudzeniem.

Badacze zaobserwowali, że kiedy mija 45-60 minut od zaśnięcia, nasz mózg wykazuje największą aktywność, zwiększa się tempo bicia serca, a także zaczynamy nieregularnie oddychać. To moment, w którym zachodzą zaburzenia snu.

Zobaczcie także: Domowe sposoby na dobry sen

Kiedy znajdujemy się w fazie REM, mięśnie są napięte, przez co nietrudno o wystąpienie skurczy. Nagłe szarpnięcia, które możemy odczuwać nazywa się zrywami mioklonicznymi. Mogą one być krótkie i nieregularne, albo rytmiczne i szybkie.

Nie bez znaczenia jest także styl życia, na który zwracają uwagę naukowcy. Jeżeli żyjemy w stresie i jesteśmy przemęczeni, kiedy zasypiamy, mózg wysyła sygnały do mięśni w celu ich pobudzenia.

Badania potwierdzają, że 70% badanych odczuwa drgania ciała, kiedy cierpią na bezsenność wynikającą z przeżycia stresowych sytuacji.

Zobaczcie także:
Źródło: dailymail.co.uk
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Wtorek 06.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Bardzo dobry artykuł, uważam że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Polecam specjalistów z Kliniki PsychoMedic.pl www.psychomedic.pll tel 22 299 11 22 na Ursynowie i tel. 22 253 8888 w Centrum Warszawy.
Dodano: 2015-10-31 18:36:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×