By zadbać o innych, najpierw należy zadbać o siebie

Jak nie zostać wykluczonym z przyjemności życia? Zobaczcie!

By zadbać o innych, najpierw należy zadbać o siebie

By zadbać o innych, najpierw należy zadbać o siebie


"Polki nie czekają już na pozwolenie innych na to, aby mogły czuć się szczęśliwe, świadome życia i poczucia własnej wartości, żeby mogły zachować aktywność fizyczną i społeczną, jednocześnie dbając o swoich najbliższych i oczekując od nich wzajemności w codziennej trosce" - uważa dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ekspert akcji "Niewykluczone". Akcja, której ambasadorkami są Monika Pyrek, Olga Borys i Maria Sadowska, promuje postawę kobiet niedających się wykluczyć z przyjemności życia m.in. z powodów zdrowotnych i prezentuje Dekalog Kobiet Niewykluczonych.

Akcja "Niewykluczone" skierowana jest do aktywnych kobiet, które realizują się poprzez codzienne obowiązki, pasje, plany i niezapowiedziane przygody. Akcja wspólnie z ambasadorkami wspiera Polki w pokonywaniu barier powstrzymujących je w realizacji wyznaczonych celów. Dlatego właśnie powstał Dekalog Kobiet Niewykluczonych, poprzez który pomysłodawca akcji zachęca panie do dbania o zdrowie oraz uczy, jak nie zostać wykluczonymi z przyjemności życia. Badania ośrodka Millward Brown pokazują,  że w ciągu ostatniego tygodnia 63% kobiet musiało zrezygnować ze swoich planów lub je całkowicie zmienić. Aż 64% kobiet przyznaje, że uczyniło to z powodu dolegliwości zdrowotnych m. in. z powodu zakażenia układu moczowego .

Kobiety coraz częściej doceniają same siebie i starają się realizować swoje pasje i plany. Swój czas planują w taki sposób, by znaleźć czas na własne potrzeby. Choć wyznawany przez Polki system wartości pozostaje taki sam, to zmieniły się jego proporcje. Nadal dla niemal wszystkich pań najważniejsze są: rodzina, zdrowie, relacja z partnerem, praca i przyjaciele . Uwagę zwraca wysoka pozycja pracy (45%), a to oznacza, że dla kobiet coraz bardziej liczy się samodzielność, realizacja, a często również pasja.

"Współczesna kobieta chce mieć dobrą relację z partnerem, od którego dostaje więcej, niż oczekuje. Chce być otoczona rodziną i przyjaciółmi, przy jednoczesnym zapewnieniu autonomii dla samej siebie i kontroli nad własnym czasem. Chce angażować się w pomoc innym, dzięki czemu zachowa równowagę pomiędzy zdrowym egoizmem i altruizmem. Nie boi się podejmować trudnych zadań, skomplikowanych projektów, pod warunkiem że odnajdzie w nich zadowolenie i pasję. Chce być aktywna fizycznie i mieć duchowy kontakt z wewnętrznym <ja>" – zauważa dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ekspert akcji "Niewykluczone".

By zadbać o innych, najpierw należy zadbać o siebie

By zadbać o innych, najpierw należy zadbać o siebie


By realizować swoje plany, Polki muszą niejednokrotnie pokonać granice, które przez długi czas określały ich rolę w społeczeństwie. Nasza kultura sprawia, że kobiety dość często rezygnują z siebie, swoich pragnień i aktywności z przyczyn głównie niezależnych od siebie. By nie rezygnować ze swoich planów i nie dać się wykluczyć, każda z ambasadorek akcji "Niewykluczone" ma swój sposób. Każda z nich chce się realizować w życiu zawodowym i rodzinnym, jednak każda z nich jest inna. Monika Pyrek stawia na planowanie i zarządzanie czasem, Olga Borys na pozytywne myślenie, natomiast Marysia Sadowska po prostu nie wyobraża sobie, że coś mogłyby przeszkodzić jej w realizacji planów.

"To, co mamy najcenniejsze, to możliwość życia, które powinniśmy przeżyć w swoim imieniu, będąc wiernym sobie i z poszanowaniem tego, co jest dla nas ważne. Życie nierzadko wymaga od nas rezygnacji z wielu spraw, ale patrzmy na to, z czego rezygnujemy, bo nigdy nie warto rezygnować z siebie. Zatem, żeby kobiety mogły zadbać o innych, muszą najpierw zadbać o siebie. I o tym warto pamiętać" - dodaje dr Sobierajski.

Podobnie uważa Małgorzata Ohme, psycholog. Dzielenie przez kobiety spraw na ważne i "ważniejsze" wynika z różnych potrzeb. Te pierwsze wynikają z potrzeb innych osób, a drugie – z ich własnych.
"Mając przed sobą wybór: pomoc w lekcjach dziecku, a opłacona wcześniej lekcja ukochanej jogi, zawsze rezygnujemy z tego ostatniego. Bo kochamy. A jak kochamy, to się poświęcamy. Dlatego, aby uniknąć takich dylematów, ustalmy, że sprawy <ważne> zaliczamy do obowiązków tak samo jak <ważniejsze>, a wszystkie zaplanowane wydarzenia, które dawniej zaliczałyśmy do przyjemności, wpisujemy na sztywno do harmonogramu dnia. I za każdym razem, gdy pojawi się myśl, by z czegoś zrezygnować, przypomnijmy sobie o tym, że naprawdę rezygnowanie z własnych potrzeb nie czyni nas lepszymi ludźmi. Wręcz przeciwnie" – radzi ekspert "Niewykluczonych" Małgorzata Ohme.

Źródło: Mat. prasowe
Foto: Shutterstock/ Mat. prasowe
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 14.03.2014 (aktualizacja: 2014-03-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×