Ciąża: Kiedy rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego?

Wszyscy wiedzą, że kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy, ale nie każdy jest świadom, że aby pozytywnie działał on na dziecko, należy zacząć jego przyjmowanie kilka miesięcy przed zapłodnieniem. Co jeszcze o kwasie foliowym mówi specjalista? Sprawdźcie.

Ciąża: Kiedy rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego?

Kwas foliowy pozytywnie wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, ma działanie antynowotworowe, a także reguluje wzrost, funkcjonowanie i podział komórek, dlatego jest szczególnie polecany kobietom planującym ciążę.

Położnicy i ginekolodzy wskazują na bardzo ścisły związek niedoboru folianów z ryzykiem występowania ciężkich wad wrodzonych u noworodków, mowa tu o wadach otwartych cewy nerwowej. Z racji tego, że te wady powstają w bardzo wczesnym okresie organogenezy, czyli wtedy, kiedy pacjentka często jeszcze nie wie, że jest w ciąży, trzeba zlikwidować ten niedobór dużo wcześniej, zanim pacjentka zajdzie w ciążę - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. Tomasz Paszkowski, ginekolog.

Zobaczcie także: Produkty dla dzieci od Johnson&Johnson mogą zawierać rakotwórcze składniki?

Według profesora, rozpoczęcie przyjmowania folianów po dodatniej próbie testu ciążowego to już zdecydowanie za późno. Dziecko może urodzić się z bezmózgowiem lub przepukliną oponowo-mózgową. Niedobór kwasu foliowego powinien być regularnie uzupełniany przez kilka miesięcy przed zajściem w ciążę.

Niedobór wynika stąd, że to jest związek chemiczny, który praktycznie nie jest w ogóle produkowany przez organizm ludzki. Jest mnóstwo różnych roślinnych źródeł kwasu foliowego. Największą zawartość folianów mamy w zielonych warzywach, takich jak brokuły, szpinak czy brukselka. Ale problem polega na tym, że absorpcja tych folianów ze źródeł pokarmowych jest bardzo ograniczona - tłumaczy prof. Tomasz Paszkowski.

Żeby zapewnić odpowiednią ilość folianów, trzeba by codziennie zjadać około 1 kg szpinaku, a to po prostu jest niemożliwe. Ponadto lekarze podkreślają, że nawet połowa kobiet ma upośledzone wchłanianie kwasu foliowego.

Stąd idea, żeby sięgać po preparaty tzw. aktywnych folianów, czyli te, które wchłaniają się nawet w przypadku posiadania mutacji genetycznej odpowiedzialnej za gorsze przyswajanie kwasu foliowego. I takie produkty są już na rynku polskim, to jest metafolina i od niedawna również najnowszej generacji aktywny folian, czyli actifolina – podkreśla prof. Tomasz Paszkowski.

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzienne dawki folianów, czyli kwasu foliowego i jego pochodnych, zależą od wieku i płci. U osób dorosłych zapotrzebowanie wynosi 400 mcg, u kobiet karmiących – 500 mcg, a u kobiet w ciąży - 600 mcg.
Zobaczcie także:Źródło: Newseria Lifestyle
Foto: Shutterstock/ YouTube

Newseria Lifestyle CMYK-01.jpg


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 29.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
ja zaczęłam brać 3 miesiące przed rozpoczeciem starań. zaczęłam też wyznaczać sobie dni płodne Afrodytą na ślinę. zaszłam w 2 cyklu a dziecko urodziło się zdrowe.
Dodano: 2015-09-29 15:02:48 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×