Co ci leży kamieniem

O tym, że cierpisz z powodu kamicy, dowiadujesz się nagle. Zwykle wówczas, gdy dopada cię silny ból w okolicy lędźwiowej albo w prawym boku.

Co ci leży kamieniem

Wymioty, dreszcze, suchość w ustach, gwałtowna potrzeba oddania moczu i ten ból, który sprawia, że łzy same cisną się do oczu. Znasz to? Bo ja tak. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz dopadła mnie kolka nerkowa, po prostu spałam. Nagle obudził mnie przeszywający ból w prawym boku, który promieniował w kierunku narządów rodnych, pachwiny i uda. Czułam, jak oblewa mnie zimny pot i wszystko wiruje przed oczami. Co się ze mną dzieje? – pomyślałam. Kładłam się do łóżka zupełnie zdrowa. Lekarz dyżurny na pogotowiu od razu zorientował się, że to kamień, który osadził się w nerkach. Zapewne złogi odkładały się latami, nie dając żadnych objawów. Na szczęście lekarze coraz lepiej potrafią radzić sobie z kamicą. Dokuczliwe kamienie żółciowe usuwa się laparoskopowo. Duże nerkowe – endoskopowo, a małe można "urodzić".

Atak kolki, czyli nerki alarmują


Nagle czujesz jednostronny, bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący w dół brzucha i w kierunku narządów płciowych. Towarzyszą mu nudności, wymioty, bladość skóry, parcie na pęcherz i częste oddawanie niewielkich ilości moczu. Takie objawy oznaczają, że prawdopodobnie masz kamienie w nerkach, a dokładniej – atak kolki nerkowej.

SKĄD SIĘ BIORĄ KAMIENIE: Nerki to olbrzymie oczyszczalnie organizmu. Stale filtrują krew, z której usuwają produkty uboczne przemiany materii po to, aby wraz z moczem pozbyć się ich z organizmu. Niekiedy część z nich pozostaje na dnie tzw. kielicha nerkowego i ulega krystalizacji, tworząc płytkę osadową. To z nich z czasem formuje się piasek lub kamienie nerkowe.

JAK SIĘ ICH POZBYĆ:
Jeśli kamień jest niewielki, możesz go wydalić sama poprzez drogi moczowe. Urolodzy twierdzą, że 80 proc. chorych, których kamienie nie przekraczają 4 mm średnicy, pozbywa się ich właśnie w ten sposób. W trakcie tzw. rodzenia kamieni koniecznie trzeba intensywnie się ruszać i dużo pić. Ulgę przynosi też zanurzenie się w ciepłej wodzie i przyjmowanie środków rozkurczowych. Dobre rezultaty dają kuracje odpowiednimi wodami mineralnymi, takimi jak Jan – Krynica-Zdrój, Dąbrówka – Szczawno-Zdrój. Leczenie nie powinno jednak trwać dłużej niż 4-6 tygodni. Jeśli kamień nie zostanie wydalony, niezbędna będzie pomoc lekarska.


Dodał(a): Ola Wójcik , Środa 28.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
wiola
Ciekawy artykuł,można się od was dużo dowiedzieć.Pozdrawiam.
Dodano: 2011-06-21 12:39:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×