Co dzieje się z naszym organizmem w trakcie snu? 5 zaskakujących faktów!

Kiedy Ty odpoczywasz, Twoje ciało cały czas pracuje! Zobacz, co dzieje się z nim podczas snu.

podczassnu.jpg

Okazuje się, że nawet podczas odpoczynku Twój organizm działa! Co "robisz" w trakcie snu?

Ruszasz gałkami ocznymi

W paradoksalnej fazie snu pojawiają się najdziwniejsze marzenia senne. Wtedy gałki oczne poruszają się w różnych kierunkach. Niektórzy naukowcy sądzą, że wiąże się to z zapamiętywaniem informacji, które pojawiają się we śnie. Co ciekawe, podobne zjawisko występuje u niewidomych- podczas fazy REM wydają oni dziwne dźwięki i wykonują wiele gestów.

WYkonujesz gwałtowne ruchy

Zdarza Ci się gwałtownie poruszyć, kiedy zasypiasz? Podobne ruchy wykonujesz przez całą noc. Jeżeli zasypiasz razem z partnerem, nie przytulajcie się zbyt mocno- Wasze senne ruchy spowodują, że będziecie budzić się nawzajem.

Młodniejesz

Podczas snu Twój organizm produkuje hormon wzrostu, uwalniający tłuszcz nagromadzony w komórkach tłuszczowych. Hormon wzrostu reguluje również wytwarzanie kolagenu, czyli białka budującego kości. Dlatego własnie powinnaś przesypiać więcej niż 6 godzin na dobę. Jeżeli nie wierzysz, że sen ma działanie odmładzające, weź na ręce małe dziecko, które własnie obudziło się po 12 godzinnym śnie i dotknij jego skóry! :)

Nabierasz ochoty na... seks!

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, podczas fazy REM doświadczają podniecenia seksualnego. Twój mózg zaczyna aktywnie pracować, dostarczając tlen do wszystkich części ciała. To również podczas snu śnimy o najgłębiej skrywanych fantazjach seksualnych- czasami sprawiają one, że przez cały następny dzień jesteśmy bardziej pobudzeni. 

JESTEŚ... SPARALIŻOWANA!

W trakcie snu Twoje mięśnie są odłączone od mózgu, co oznacza że jesteś sparaliżowana. Na szczęście ma to konkretny cel- chroni Cię przed zbyt gwałtownymi ruchami.

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 21.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Gorzej jak czasem ciężko zasnąć. Ja wspieram się destresanem z melatoniną ale i tak to denerwujące. Wszystko te cholerne stresy ...
Dodano: 2017-04-28 20:59:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×