Co jeść, żeby się rzeczywiście najeść?

Każdy produkt posiada swój indeks glikemiczny i to on pomoże nam określić jakie produkty powinniśmy jeść, żeby czuć się nasyceni na dłużej.

Co jeść, żeby się rzeczywiście najeść?

Co jeść, żeby się rzeczywiście najeść?

Jakość tego co jemy jest bardzo ważna. Wszystkie produkty można bowiem podzielić na te, które, mimo zjedzenia niewielkiej ilości, pozwolą zaspokoić głód na dłużej oraz te, które nie zrobią tego nawet gdy zjemy solidną porcję. Jak to jest możliwe?

O tym czy dany posiłek nasyci nas na dłużej decyduje indeks glikemiczny. Co to takiego? To wartość procentowa, którą wyznacza się oceniając stężenie cukru we krwi po 2-3 godzinach od zjedzenia danego produktu. Im dłużej poziom cukru się utrzymuje, tym indeks glikemiczny jest mniejszy. Oznacza to, że sięgając po jedzenie o niskim IG będziesz dłużej czuć sytość. Jeśli więc zależy Ci na utracie wagi , powinnaś sięgać po produkty, które wskaźnik ten mają jak najmniejszy. Spowodują łagodny spadek poziomu cukru we krwi i będą one powoli przyswajane przez organizm. 

Wartość indeksu zależeć może od wielu czynników. W przypadku owoców i warzyw znaczenie ma na przykład ich poziom dojrzałości, co oznacza, że im owoc dojrzalszy, tym większy ma indeks glikemiczny. Gdy potrawy przygotowywane są przez nas wpływ na IG ma sposób ich przyrządzenia, a także produkty z którymi się je łączy. Przykładem może być zwykła marchew, która w postaci surowej ma IG 35, a po ugotowaniu jej indeks wynosi już 85. 

Wartości wskaźnika indeksu glikemicznego można podzielić na trzy grupy. Jeśli IG produktu jest niższy niż 55, to zalicza się go do grupy o niskim Indeksie, jeśli mieści się w przedziale 56-69 należy do grupy średniej, natomiast te produkty, które IG mają powyżej 70, to grupa o wysokim indeksie glikemicznym. Jedzenia, które mieści się w tej ostatniej grupie, powinniśmy unikać, gdyż zwyczajnie nas ono nie nasyci na dłużej. Po co więc dostarczać do organizmu zbędne kalorie?

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 10.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar