Co kościół uważa o "pigułce po"?

Ten kontrowersyjny temat ciągle wzbudza wiele emocji. Sprawdźcie, co o tym sądzi kościół.

pigułka-po

Antykoncepcja od zawsze budziła wiele kontrowersji. Do tej pory jednak najwięcej rozmawiano o jej sposobach i tego, w jaki sposób edukować młodzież. Jednak to okazało się "kroplą w morzu" w porównaniu do tego, jakie głosy pojawiły się po wprowadzeniu do Polski "pigułki po" bez recepty (o jej działaniu przeczytacie TUTAJ).

Wiele osób drażni fakt, że najwięcej na temat zapłodnienia, edukacji seksualnej i antykoncepcji zazwyczaj mają do powiedzenia księża, których teoretycznie ten problem nie dotyczy. Tym razem nie jest inaczej. Episkopat Polski opublikował na swojej stronie oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski z niepokojem podkreśla, że stosowanie tzw. antykoncepcji doraźnej otwiera drzwi do istotnej zmiany kulturowej postaw i relacji międzyludzkich: propaguje swobodę seksualną i brak odpowiedzialności za podejmowanie relacji intymnych, banalizuje seksualność człowieka, niszczy ideał wyłączności relacji między kobietą i mężczyzną oraz pozwala na uwolnienie się od odpowiedzialności za drugiego człowieka. (...) obowiązkiem rodziców jest sprzeciw wobec dopuszczalności swobodnego obrotu pigułką postkoitalną ze względu na dobro ich dzieci. Zespół ma świadomość, że wiele osób wątpi w rzeczywistą naganność stosowania tzw. pigułki dzień po, jednak wiąże się to z brakiem znajomości mechanizmu działania tego preparatu, treści obowiązującego prawa, a niejednokrotnie z brakiem wrażliwości na życie dziecka poczętego - możemy przeczytać na stronie Episkopatu Polski.Eksperci podkreślają przy tym, że "pigułka po" nie jest lekiem i nie musi być dostępna w Polsce bez recepty. Z moralnego punktu widzenia Kościoła, stosowanie tej tabletki jest grzechem ciężkim.

Swoje poglądy na ten temat wygłosił także Tomasz Terlikowski, który uważa, że spór o tę pigułkę przegrały przede wszystkim dzieci, które przez nią się nie urodzą, przegrały kobiety, które będą ją zażywały, a także cała Polska, która łamie własne zasady. Publicysta dodaje, że Bóg, który daje życie jest mocniejszy i w końcu i tak wygra to starcie z wszystkimi przeciwnikami życia. Warto zaznaczyć, że p. Terlikowski jest przeciwnikiem również antykoncepcji i edukacji seksualnej.

Jak na ten moment wygląda sytuacja z dostępnością ellaOne? Na razie nie ma jej w aptekach, więc kobieta chcąca ją kupić, najpierw musi ją zamówić, a poza tym nadal jest potrzebna recepta. Dlaczego tak się dzieje? Na razie brak odpowiednich zapisów, na które czekają farmaceuci.

Premier Ewa Kopacz podkreśla, że Ministerstwo skupia się na przygotowaniu przepisów, które będą jasno określały w jaki sposób będzie można nabyć tabletkę, aby nie dopuścić do zażywania jej przez nastolatki.

Jesteście zadowoleni z wprowadzenia "pigułki po" bez recepty?Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ episkopat.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Anka P. , Wtorek 20.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Opis rozszerzony leku
Wskazania:

Antykoncepcja w przypadkach nagłych do stosowania w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Uwaga! Antykoncepcja w przypadkach nagłych za pomocą tabletki Ellaone jest metodą stosowaną w sporadycznych przypadkach. W żadnym razie nie powinna zastępować stałej metody antykoncepcji.

Dawkowanie:

Doustnie. Stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Należy zażyć jak najszybciej po stosunku płciowym ( maksymalnie do 120 godzin po stosunku ). Nie należy stosować preparatu wielokrotnie w cyklu miesiączkowym.Tabletkę można przyjąć z posiłkiem lub bez posiłku. Jeśli w ciągu 3 godzin po przyjęciu tabletki Ellaone wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną tabletkę. Uwaga! Preparat nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania. Często: zaburzenia nastroju, bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty, niestrawność, skurcze mięśni, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmiernie nasilone krwawienie miesiączkowe, krwawienie międzymiesiączkowe, zmęczenie. Niezbyt często: zaburzenia apetytu, depresja, objawy lękowe, bezsenność, zaburzenia libido, drażliwość, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, wzdęcia, trądzik, wysypka, świąd, bóle mięśniowo-szkieletowe, częstomocz, ból piersi, bóle narządów płciowych, zespół napięcia przedmiesiączkowego, świąd narządów płciowych, wydzielina z pochwy. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. : zawroty głowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, senność, zaburzenia widzenia może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Dodano: 2015-01-24 17:19:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×