Co może wywołać raka piersi?

W naszym kraju na raka piersi rocznie umiera ponad 5000 kobiet... Chorobę bardzo trudno zwalczyć, jednak można jej przeciwdziałać, unikając konkretnych nawyków.

rakpiersi.jpg

Rak piersi przeraża każdą z nas. Kiedy zostaje postawiona diagnoza, jesteśmy zazwyczaj zaskoczone, przerażone i zmieszane. Zwłaszcza, że choroba bardzo często przebiega bezobjawowo. Tymczasem okazuje się, że można tego uniknąć, przestrzegając pewnych zasad. Oto 5 czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania:

1.Spożywane dużej ilości alkoholu. Staraj się unikać większych dawek alkoholu. Wpływa on na upośledzenie degradacji estrogenów w wątrobie, co ma zły wpływ na piersi.

2.Nadwaga. Każda z nas powinna zwracać uwagę na to, co je. Zbyt duża ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych sprzyja pojawieniu się raka. Po okresie menopauzy nadwaga jest jeszcze bardziej niebezpieczna- w tym czasie tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny.

3.Brak aktywności fizycznej. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, powinnaś przynajmniej raz w tygodniu uprawiać wybrany sport. Możesz również chodzić na dłuższe spacery- ważne, żeby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość ruchu.

4.Palenie papierosów. Nie tylko wywołują raka, ale również przyspieszają proces starzenia się skóry... Może lepiej z nich zrezygnować?

5.Stosowanie zastępczej terapii hormonalnej. Mimo że jest skuteczna, nie powinna być zalecana kobietom palącym czy obciążonym genetycznie.

Bardzo ważne jest obserwowanie piersi przynajmniej raz w tygodniu. Niepokojące sygnały to między innymi opuchlizna, zaczerwienienie i ból- te objawy nie zawsze są związane ze zbliżającą się miesiączką.... Pamiętaj również aby przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa.

Zdjęcie: iStock

 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 08.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
wszystkim zainteresowanym tematyką raka piersi polecam stronę www.femiglove.pl jest tam wiele artykułów, dodatkowo można kupić rękawiczkę do samobadania piersi, która zwiększa czułosć palców.
Dodano: 2017-03-24 23:56:19 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×