Co można jeść na diecie bezglutenowej?

Lista produktów zawierających gluten i ich bezglutenowe zamienniki.

dieta-bezglutenowa.jpgDieta bezglutenowa, jak sama jej nazwa wskazuje, polega na wyeliminowaniu glutenu ze swojego codziennego jadłospisu. Nie jest to dieta odchudzająca, chociaż wyeliminowanie pieczywa, może doprowadzić do spadku wagi. Na dietę bezglutenową decydują się głównie te osoby, u których stwierdzono nietolerancję na glutem lub są chore na celiakię. 

 Zobacz także: Czy nietolerancja glutenu naprawdę dotyczy wielu osób?

Gluten to szczególny rodzaj białka, którego źródłem są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Dlatego, jeśli decydujecie się na dietę bezglutenową powinnyście wykluczyć z diety produkty, w których znajdują się powyższe zboża. Warto czytać etykiety, gdyż w niektórych produktach, uważanych powszechnie za bezglutenowe, także możecie znaleźć gluten. Wszystko dlatego, że w niektórych zakładach mieli się w tym samym młynie zboża glutenowe i bezglutenowe. Najbezpieczniej jest szukać produktów z przekreślonym kłosem - wówczas będziecie miały pewność, że nie zawierają one glutenu. 

Zobacz także: Dieta jaglana - smaczny pomysł na jesienny detoks

Wyeliminowanie glutenu z diety wcale nie musi być bolesne, można go doskonale zastąpić innymi zbożami i ziarnami. W sklepach bez problemu znajdziecie produkty specjalnie dedykowane osobom na diecie bezglutenowej, ale i "zwykłymi" produktami, łatwodostępnymi też możecie się najeść do syta.

Oto kilka przykładów bezglutenowych zamienników:

- zamiast mąki pszennej czy żytniej możecie używać do wypieków mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej czy gryczanej, 

- zamiast płatków pszennych - owsiane, kukurydziane, czy amarantus ekspandowany,

- zamiast kaszy jęczmiennej - kaszę jaglaną.

Zobacz także: Obalamy mity dotyczące jedzenia

Do tego bezglutenowe są orzechy, soczewicz, ciecierzyca, sezam, siemię lniane i ziarna słonecznika. Z nich możecie wyczarować prawdziwe pyszności! To tak na pocieszenie, bo na diecie bezglutenowej nie będziesz mogła jeść kupowanych ciastek - w większości znajduje się mąka pszenna. Dlatego polecamy ciacha własnej roboty! 

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 21.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×