Co można wyczytać z oczu?

Czy przyszłoby ci do głowy, że okulista, zamiast przepisać ci nową parę soczewek, skieruje cię do endokrynologa? Niektóre choroby widać w oczach od razu, inne wykryje proste badanie lekarskie.

choroba oczu

Kilka miesięcy temu coś podobnego przytrafiło się właśnie mnie. Poszłam do okulisty, żeby dobrać soczewki kontaktowe. Czułam się dobrze, poza wadą wrodzoną – astygmatyzmem –nie miałam żadnych problemów ze wzrokiem. Jakież było moje zdumienie, gdy okazało się, że nie mogę nosić szkieł kontaktowych, bo mam za mało... łez. Dodatkowo okulista stwierdził, że prawdopodobnie cierpię na nadczynność tarczycy. I tak, zamiast z parą soczewek, wyszłam z gabinetu ze skierowaniem na badania. Dziwne? Niekoniecznie, bo okulista, lustrując dno oka, może obejrzeć średnie naczynia krwionośne. A ich stan obrazuje, jak wygląda unaczynienie organów wewnętrznych, np. mózgu czy serca. To zaś pozwala wywnioskować, w jakiej kondycji jest cały organizm.  

Kiedy pogarsza się wzrok

Nadczynność tarczycy lekarze okuliści rozpoznają bardzo często. W przypadku tego schorzenia niektóre symptomy widać od razu. – Wytrzeszcz oczu, rzadkie mruganie, opuchlizna górnych powiek albo skrócony łuk brwiowy świadczą o chorobie gruczołu tarczowego. Objawom towarzyszy niekiedy podwójne lub niewyraźne widzenie i wrażenie piasku pod powiekami – tłumaczy dr n. med. Marek Habela, okulista. –  Ale najbardziej istotnych informacji dostarcza lekarzowi przede wszystkim badanie dna oka. Do okulisty często trafiają też osoby nieświadome, że chorują na cukrzycę. Skarżą się na pogorszenie widzenia i szukają pomocy. Nawet 40 proc. przypadków zachorowań jest wykrywanych w ten sposób. – Zaawansowana cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zmian na siatkówce – mówi Marek Habela. – Niekontrolowana i nieleczona może skończyć się nawet utratą wzroku. Zmiany widoczne na dnie oka mają również osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Choroba upośledza bowiem krążenie krwi w siatkówce i prowadzi do obrzęku tarczy nerwu wzrokowego. – Czasem nieleczone nadciśnienie sprawia, że twarde tętnice zaczynają uciskać miękkie żyły i je zamykają. Wówczas krew przestaje odpływać z siatkówki i oko się "dusi" –wyjaśnia okulista. – Nadciśnienie może też wywołać krwotok, gdy naczynie nie wytrzymuje ciśnienia i krew wylewa się do siatkówki. To także jest jedną z przyczyn utraty wzroku.

Czytając z oczu, np. podczas badań okresowych, okuliści wykrywają też chorobę krwi. –Szczególnie jeśli zmienia się jej krzepliwość, bo na siatkówce widać wtedy kręte naczynia krwionośne, zakrzepy i zatory. Z kolei pochewki wokół naczyń, wysięki, nacieki mogą sygnalizować sarkoidozę, czyli chorobę układu odpornościowego, albo schorzenia reumatologiczne – dodaje Marek Habela. Ale bywa i tak, że u okulisty pojawiają się osoby z guzem przysadki mózgowej, które powinny od razu trafić do endokrynologa czy neurologa. Dlaczego? Przysadka znajduje się nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych. Gdy guz się powiększa, uciska je, co zaburza widzenie. Na badanie oczu często przychodzą też osoby nieświadome tego, że chorują na stwardnienie rozsiane, bo jednym z wczesnych objawów choroby bywa nagła (najczęściej odwracalna) utrata wzroku. Jednak w takim przypadku okulista nie wykryje żadnych zmian w obrębie oka i skieruje pacjenta na badania neurologiczne.

Są też dobre wieści  

Informacja, że mogę mieć problem z tarczycą, bardzo mnie zaskoczyła i trochę wystraszyła. Niecierpliwie czekam na wyniki badań, które zlecił mi lekarz internista. Okazuje się jednak, że w oczach ukryte są również... miłe wiadomości. Niedawno do dr. Habeli trafiła kobieta, która nagle przestała tolerować soczewki kontaktowe. Badanie wykazało, że powiększyła się jej także wada wzroku. Takie objawy pojawiają się w ciąży pod wpływem hormonów. Lekarz zalecił zamianę soczewek na okulary i wykonanie testu ciążowego. Wynik był pozytywny.
Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Piątek 17.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
WysokaAnia
Ewa Chojnowska z wyspy przetrwania (POLSAT) opisała ostatnio swoją przygodę z okularami, soczewkami i laserową korekcją wzroku. Ewa jest piękna ale bez okularów wygląda jeszcze lepiej! Sprawdź ją tutaj - http://szpilkiwplecaku.pl/historia-pewnej-okuratnicy-okulary-soczewki-korekcja-wzroku/
Dodano: 2017-10-04 10:24:42 Zgłoś nadużycie
pund1982
Sarkoidoza jest choroba układu immunologicznego opartej na którym nadprodukcja cytokin (immunologiczny Poslanców układu) prowadzi do rodzaju procesu zapalnego. Przyczyną choroby jest nieznana, ale zakłada się, że obejmują jeden lub większą liczbę wirusowych, infekcji bakteryjnych, infekcji lub antygenu środowiska; może on również wystąpić w terapii leków oparte na immunologii, takich jak podawanie interferonu. Jest to komponent genetyczny, który przyczynia się do częstszego występowania sarkoidozy wśród północnych Europejczyków (zwłaszcza Szwedzi) oraz http://www.sarkoidozaforum.pl/ wśród amerykańskich Murzynów. Sarkoidoza rzadko występuje na Dalekim Wschodzie, co sprawia, że ​​trudno uzyskać bezpośredniej informacji o tradycyjne chińskie leczenia choroby.
Dodano: 2016-12-12 20:15:03 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×