Co odpowiada za nasz śmiech?

Zastanawialiście się kiedyś, co odpowiada za to kiedy i jak się śmiejemy? Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Co odpowiada za nasz śmiech

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego jedne osoby zrywają boki oglądając kabaret, komedię, czy słysząc jakiś dowcip, kiedy ty pozostajesz niewzruszona, albo tylko lekko się uśmiechasz? Badacze stwierdzili, że to ile i jak się śmiejemy, warunkują nasze geny.

Zobaczcie także: Uśmiechnij się! Dajemy Ci ku temu 6 naukowych powodów

Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że za nasz śmiech być może jest odpowiedzialny jeden z wariantów genetycznych. Wzięto pod lupę allele genu 5-HTTLPR. Okazało się, że osoby, które mają je krótsze, dużo częściej się śmieją od osób, które mają je dłuższe.

Badacze twierdzą, że długość alleli może być odpowiedzialna także za złe i dobre emocje. Dlaczego? Otóż ten gen reguluje serotoninę, która z kolei jest neuroprzekaźnikiem, dlatego też może nas doprowadzić zarówno do poczucia lęki i depresji, jak też do euforii.

Zobaczcie także: Śmiech i skutki uboczne

Analizie poddano 336 osób. Od każdego badanego wzięto próbkę śliny, którą następnie poddano analizie pod kątem genu 5-HTTLPR. Wyniki potwierdziły, że osoby mające krótsze allele tego genu, wykazują dużo więcej pozytywnych emocji.

Jak widać, na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, nawet na śmiech.Zobaczcie także:Źródło: ScienceDaily
Foto: ShutterstockDodał(a): Natalia , Piątek 12.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×