Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy śpimy?

Wszyscy wiedzą, że sen jest niezwykle ważny, lecz czy zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie, kiedy śpimy?

Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy śpimy

Chyba każdy z was słyszał o tym, że nie należy zapominać o wysypianiu się. Kiedy krótko śpimy, zazwyczaj w ciągu dnia jesteśmy ospali, zdekoncentrowani i rozdrażnieni. Jeżeli bagatelizujecie porady specjalistów na temat spania min. 8 godzin dziennie, mamy dla was informacje mówiące o tym, jak ważne procesy zachodzą w naszym ciele, kiedy śpimy. 

1. Spada temperatura ciała. Kiedy w ciągu dnia jesteśmy aktywni, temperatura naszego ciała rośnie, w związku z czym spalamy więcej kalorii. W czasie snu, spalanie kalorii maleje. Sen jest mechanizmem przetrwania. Dr Avi Ishaaya, która jest m.in. profesorem medycyny klinicznej porównuje ten stan do hibernacji, w którą zapadają niedźwiedzie.  

2. Organizm oczyszcza się z toksyn, ponieważ w czasie snu poprawia się filtracja. Pozwala to na swego rodzaju odmłodzenie ciała i mózgu, co tłumaczy fakt, że osoby, które się nie wysypiają, niekiedy zachowują się irracjonalnie. 

Zobaczcie także: Masz problemy ze snem? Zobacz dlaczego

3. Zapominamy niepotrzebne informacje. W ciągu dnia gromadzimy wiele informacji, które często nie są nam przydatne. Specjalista od snu, Christopher Colwell na UCLA School of Medicine tłumaczy, że to właśnie w czasie snu zachodzi proces sortowania informacji, ponieważ niemożliwym jest abyśmy wszystko pamiętali. 

4. Mózg śpiącej osoby jest dużo bardziej aktywny od tej będącej na jawie, ale naukowcy jeszcze nie mają 100% pewności, co jest tego przyczyną. Jedna z teorii głosi, że kiedy jesteśmy w fazie REM, nasze myśli są organizowane w celu przekazywania informacji. 

Zobaczcie także: Czy sen erotyczny może inspirować? 

5. Wszystkie komórki, nie tylko te mózgowe, które zostały uszkodzone w ciągu dnia, w czasie snu ulegają naprawie. 

6. Układ odpornościowy jest na wysokim poziomie. Badanie wykazało, że osoby, którym podano wirusa grypy i były pozbawione snu następnej nocy, nie wytworzyły przeciwciał, które by zwalczyły infekcję. Dr Jordan Stern mówi, że kiedy tylko widzi pierwsze oznaki infekcji górnych dróg oddechowych, stara się spać nawet przez 10 godzin. 

7. Przebudzamy się nawet 5-15 razy na godzinę. Ma to miejsce kiedy przechodzimy do różnych etapów snu, lecz są to tak krótkie chwile, że nawet ich nie pamiętamy. 

Kto dzisiaj się wyspał? Zobaczcie także: Źródło: Cosmopolitan
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Niedziela 24.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×