Co się kryje na naszych szczoteczkach do mycia zębów?

Wiele osób bagatelizuje apele o częste wymienianie szczoteczki do zębów. Sprawdźcie, co tak naprawdę na niej się znajduje. Zapewne niejedna osoba zaraz pójdzie zakupić nową.

Co się kryje na naszych szczoteczkach do mycia zębów?

Szczoteczka do zębów to rzecz, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania, lecz też nie każdy bierze pod uwagę, kiedy stomatolodzy mówią o częstej jej wymianie. Wydaje się, że skoro nie jest powyginana, brudna, a w naszej jamie ustnej nie ma żadnego zapalenia, to możemy z niej korzystać "do oporu".

Zobaczcie także: Jak prawidłowo czyścić zęby? Oto kilka ważnych rad

Wszyscy ci, którzy tak właśnie podchodzą do wymiany szczoteczki, mogą się mocno zdziwić, co odkryto w eksperymencie przeprowadzonym w łazience na Uniwersytecie Quinnipiac w Connecticut, gdzie wzięto pod uwagę bakterie kałowe z grupy coli. Stwierdzono bowiem, że istnieje 60% szans na to, że szczoteczki są pokryte kałem!

To jednak nie wszystko. Bardziej niepokojące okazało się to, że osoby, które korzystają z łazienki z innymi, mają ok. 80% szansy na to, że odchody należą do współużytkowników.

Zobaczcie także: Nieświeży oddech - jakie są jego przyczyny?

Jak dochodzi do rozprzestrzenienia tych bakterii? Następuje to np. w wyniku spłukiwania toalety.

Badaczka, Lauren Aber twierdzi, że to zjawisko poważnie zagraża zdrowiu. Głównym problemem nie jest obecność własnego kału na szczoteczce, ale kiedy szczoteczka jest zanieczyszczona odchodami od kogoś innego, ponieważ ten zawiera bakterie, wirusy i pasożyty, które nie są częścią naszej naturalnej flory bakteryjnej - mówiła dla Science Daily.

Stwierdzono też, że regularne płukanie szczoteczki zarówno ciepłą, jak i zimną wodą, nie odkaża jej.

Zapewne wiele z was teraz myśli, że ten problem ich nie dotyczy, ponieważ zamykacie szczoteczki w specjalnych pojemnikach, ale mamy złą wiadomość.

Korzystanie z pojemnika na szczoteczki do zębów nie chroni jej przed rozwojem bakterii, a w rzeczywistości nawet tworzy środowisko, w którym bakterie lepiej się rozwijają. To wszystko poprzez utrzymywanie włosia w wilgoci i nie pozwalanie mu na wyschnięcie. - powiedziała Lauren Aber.

Czy te argumenty przekonują was do konieczności dbania o higienę szczoteczki do zębów?Zobaczcie także:Źródło: dailytelegraph
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Sobota 06.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
No właśnie niezależnie czy jest to szczoteczka elektryczna, soniczna czy tradycyjna https://adenta.pl/porady-stomatologiczne/szczoteczki-do-zebow-ktora-lepsza-zwykla-elektryczna-czy-soniczna .... warto przechowywać szczoteczki w zamkniętym opakowaniu.
Dodano: 2017-11-14 16:05:32 Zgłoś nadużycie
Anonim
O kurwa!!!A ja wlasnie trzymama swoja w kubku na polce nad toaleta!!!I mieszkam z 3 innymi ludzmi.Juz lece po nia i bede ja trzymac w swoim pokoju.
Dodano: 2015-06-08 09:50:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×