Co się stanie, gdy... połkniesz gumę?

Każdej z nas zdarzyło się to chociaż raz w życiu....

zucie-gumy-cc61e5828ff27e1e4369f205babf2d53_72ef53.jpg

Żucie gumy to doskonały sposób na koncentrację oraz odświeżenie oddechu. Mimo że produkt ten zawiera wiele substancji chemicznych, dość trudno z niego zrezygnować. Na temat konsekwencji połknięcia gumy do żucia słyszałyśmy wiele- niektórzy uważają, że kiedy guma dostaje się do organizmu, jest w stanie skleić żołądek! Co prawda, guma w swoim składzie zawiera wiele niestrawnych składników, jednak jej połknięcie wcale nie grozi wizytą w szpitalu... No, chyba że w skrajnych przypadkach. Kiedy Ty lub Twoje dziecko połkniecie gumę, możesz być pewna, że "wydostanie" się ona z organizmu w niezmienionej postaci.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, na łatwiejsze strawienie gumy nie ma wpływu to, czy zawiera ona cukier- oba rodzaje są tak samo szkodliwe dla naszego zdrowia. Połknięcie jednej gumy może powodować dyskomfort i lekki ból brzucha, jednak problem pojawia się wtedy, gdy zaczniemy zjadać gumy w większych ilościach...

Jeżeli masz kłopoty trawienne i postanowisz połknąć 20 gum jednocześnie, wytworzą one ogromną kulę w organizmie, którą "wyjmie" jedynie chirurg. Taki przypadek zdarzył się kiedyś 4-letniej dziewczynce, która otrzymywała od rodziców gumę w nagrodę. Ze względu na to, że dziewczynka uwielbiała słodki smak gumy, każdą z nich połykała. Nagromadzone w żołądku gumy spowodowały ogromny ból brzucha i problemy z wypróżnianiem- przypadek dziewczynki zakończył się w szpitalu.

O ile dorosłemu dużo łatwiej się kontrolować, dzieci często połykają gumy nieświadomie, dlatego jeśli pozwalasz swojemu dziecku żuć gumę, koniecznie miej na nie oko!

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 26.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×