Co to jest dna moczanowa?

Jest to niezwykle podstępna choroba, gdyż jej obecność ujawnia się dopiero w momencie pierwszego ataku mocnego bólu. Poznaj szczegóły dny moczanowej.

Co to jest dna moczanowa?

Co to jest dna moczanowa?

Na początku warto zaznaczyć, że dna moczanowa to choroba o przewlekłym charakterze, która jest związania z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego, którego nadmiar we krwi prowadzi do ataku chorobowego. Dna dotyczy całego organizmu.


Za sprawą nadmiernego stężenia kwasu moczowego wytrącane zostają kryształki moczanu sodu zarówno w płynie stawowym, jak też w tkankach i narządach. Kiedy kryształki odkładają się, powstaje reakcja zapalna, która skutkuje bolesnymi objawami.

Dna moczanowa występuje w dwóch postaciach:


- pierwotnej, w której to jest uzależniona od zmniejszenia wydalania kwasu moczowego przez nerki. Poza tym nadmierna produkcja kwasu moczowego może być uzależniona genetycznie.

- wtórnej, w której produkcja kwasu moczowego jest zbyt duża z powodu choroby, np. białaczki. Może być ona także wynikiem palenia tytoniu, czy dużego wysiłku fizycznego.

Co sprzyja wystąpieniu dny moczanowej?

- predyspozycje genetyczne, które powodują zaburzony metabolizm kwasu moczowego w organizmie;
- spożywanie produktów zawierających duże ilości puryn, np. mięso, owoce morza, czy podroby;
- odwodnienie organizmu;
- zakażenie;
- nadwaga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, otyłość;
- uraz lub operacja;
- zdecydowanie częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a ponadto płeć żeńska jest na nią narażona najbardziej po menopauzie.

Co to jest dna moczanowa?

Co to jest dna moczanowa?


Dna moczanowa ma różne etapy. Może ona przebiegać bezobjawowo, mogą następować ostre napady zapalenia stawów, okresy międzynapadowe, jak również może być ona przewlekła. Najczęściej rozpoczyna się od bólu pojedynczego stawu (zazwyczaj staw podstawy palucha, stąd mocny ból stopy), lecz możemy się spotkać z zapaleniem stawu barkowego, kolanowego, czy stawów palców rąk. Ból najczęściej przychodzi w nocy i stopniowo powiększa się. Bolący staw charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem, a ponadto może wystąpić gorączka i dreszcze ciała. Objawy znikają po kilku dniach nawet kiedy nie są leczone, lecz po jakimś czasie ataki zazwyczaj wracają.

Kiedy nastąpi atak, należy udać się do lekarza, który pomoże wyeliminować inne choroby i ewentualnie przepisze odpowiednie leki. Bardzo ważne jest również ustalenie przyczyny wystąpienia choroby, aby zminimalizować szansę ponownego ataku. Ulgę przyniosą okłady z lodu i usztywnienie stawu.

Jak zapobiegać dnie moczanowej?

- stosować odpowiednią dietę, czyli unikać produktów zawierających puryny;
- zachować prawidłową masę ciała;
- unikać mocnych alkoholi, a najlepiej całkowicie je wyeliminować;
- zaprzestać palenia tytoniu;
- dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 09.01.2014 (aktualizacja: 2014-01-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×