Co w sercu gra?

Na ogół pracuje spokojnie - nie słychać go i nie czuć. Ale gdy coś się z nim dzieje, wysyła różne sygnały. Jak na nie właściwie reagować?

Co w sercu gra?

Duszno i kłuje w piersiach

NAJCZĘSTSZA PRZYCZYNA

Wypadanie płatka zastawki, które może wywoływać dyskomfort w klatce piersiowej, duszności, kłucie, kołatanie serca lub osłabienie. Zwykle jednak nie daje żadnych objawów i jest wykrywane podczas rutynowych badań. Wypadanie płatka sprawia, że zastawka staje się nieszczelna i krew cofa się z komory serca do przedsionka. Przypadłość ta z reguły nie jest groźna dla zdrowia, cierpi na nią kilka procent ludzi.

CZY DOTYCZY TO CIEBIE

Jeśli ktoś w twojej rodzinie miał tego typu dolegliwości, możliwe, że je odziedziczyłaś. Możesz też mieć kłopoty z wypadaniem płatka zastawki, jeżeli cierpisz na schorzenia tkanki łącznej (masz problemy ze stawami czy np. tendencję do rozstępów lub wolnego gojenia się ran).

CO ROBIĆ

Lekarze traktują wypadanie płatka zastawki jak anomalię, a nie chorobę. Dlatego z reguły nie leczy się tej
dolegliwości. Jednak w przypadku kłucia czy duszności należy iść do kardiologa. Zleci on echo serca, na podstawie którego oceni nieszczelność zastawki, i doradzi, czy powinnaś zmienić styl życia (np. jakie sporty możesz uprawiać). Gdyby doszło do poważnego uszkodzenia zastawki (co zdarza się niezwykle rzadko) i niewydolności serca, będzie potrzebne wszczepienie nowej zastawki.

Brakuje sił i boli

NAJCZĘSTSZA PRZYCZYNA

Tak może objawiać się miażdżyca, bardzo niebezpieczna w zaawansowanym stadium. Powoduje niedotlenienie serca i innych narządów. Jeśli we krwi jest zbyt dużo "złego" cholesterolu, jego cząsteczki osadzają się na ścianach tętnic w postaci złogów – tzw. blaszek miażdżycowych. To powoduje zwężanie się i usztywnianie naczyń krwionośnych. Najczęściej blaszki miażdżycowe osadzają się w tętnicach mięśnia sercowego, szyjnych oraz w tych, które doprowadzają krew do nóg. Niebezpiecznie robi się, gdy blaszka miażdżycowa pęka i powstają zakrzepy tworzące tzw. korek, który może się oderwać i wraz z krwią popłynąć do serca (co grozi zawałem), do mózgu (możliwy udar) albo do płuc (wtedy dochodzi do zatoru).

CZY DOTYCZY TO CIEBIE

Nie masz siły wejść po schodach na drugie piętro? Wydolność twojego organizmu znacznie spadła? To poważne sygnały ostrzegawcze. Jeżeli nawet niewielki wysiłek sprawia, że czujesz duszność oraz ból w klatce piersiowej, a przy tym masz nadciśnienie, nadwagę, jesz tłusto, palisz papierosy, zaś twoja aktywność ogranicza się do przemieszczania się z pracy do domu autobusem lub samochodem – to prawdopodobnie dorobiłaś się miażdżycy.

CO ROBIĆ

Należy ją leczyć pod ścisłą kontrolą lekarza. Odpowiednie leki są w stanie spowolnić proces miażdżycowy i poprawić ukrwienie serca. Konieczna jest też zmiana stylu życia. Na zaawansowanym etapie choroby wykonuje się zabiegi poszerzające tętnice lub tworzy się obwodnice zablokowanych rejonów. Oczywiście, najlepiej zawczasu zapobiegać miażdżycy. Jak? Stosując lżejszą dietę, ruszając się, rzucając palenie, utrzymując prawidłową wagę ciała, no i regularnie badając poziom cholesterolu, cukru i lipidów we krwi.

Bije w różnym tempie

NAJCZĘSTSZA PRZYCZYNA

Jeśli twoje serce przyspiesza, zwalnia lub bije zbyt mocno i nieregularnie, prawdopodobnie masz arytmię. Może ona znacząco pogorszyć jakość życia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do omdleń lub nawet do śmierci z powodu tzw. migotania komór. Jednak na ogół nie kończy się tak tragicznie, zwykle trafiamy do lekarza z powodu napadowego kołatania serca i osłabienia.

CZY DOTYCZY TO CIEBIE

Narażasz się na arytmię, jeśli palisz papierosy, masz nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony poziom cholesterolu. Niekiedy za zaburzeniami pracy serca kryją się wady wrodzone. Czasowe zmiany tempa skurczów serca wywołuje też odwodnienie organizmu, przedawkowanie niektórych leków (np. moczopędnych), a także silny i przewlekły stres lub nerwica.

CO ROBIĆ

Jeżeli twoje serce bije rzadziej niż 50 lub częściej niż 100 razy na minutę albo bez wysiłku fizycznego potrafi dojść do 120-130 uderzeń, skonsultuj się z kardiologiem. Leczenie arytmii zależy od objawów oraz wyników badań (m.in. echa serca, EKG). Najważniejsze jest znale-zienie przyczyny i podanie odpowiednich leków. Bywa, że potrzebny jest zabieg (np. ablacja), który wyreguluje pracę serca.

Tekst: Joanna Germak

Przeczytaj również:

Alarm w brzuchu

Wysoki cukier i co teraz?

Tyrozyna na ratunek tarczycyDodał(a): Małgosia Herman , Poniedziałek 07.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×