Cukier znacznie gorszy dla naszych dzieci niż tłuszcz? Oto wyniki badań

Coraz częściej mówi się o tym, że to nie tłuszcz, a cukier jest naszym największym wrogiem. Czy to prawda? Zobaczcie co mówią naukowcy.

słodycze dla dzieci.jpg

Cukier znacznie gorszy dla naszych dzieci niż tłuszcz? Oto wyniki badań

 

Problem z otyłością to jeden z największych problemów, z którym zmaga się nasza współczesna cywilizacja. Niestety, w dużym stopniu problem dotyczy dzieci... Za sprawcę uznaje się zazwyczaj złą dietę, która w dużej mierze opiera się na tłustym przetworzonym jedzeniu. Czy to jednak prawda?

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili przeprowadzić eksperyment, który udowodnił, że to nie tłuszcz, a cukier jest głównym produktem szkodzącym naszemu zdrowiu.

Zobacz też: CZYM ZASTĄPIĆ CUKIER? OTO 3 SYROPY ROŚLINNE, KTÓRE SPRAWDZĄ SIĘ IDEALNIE 

Do badania zaproszono 43. dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Każde z nich miało wypełnić ankietę dotyczącą ich codziennego odżywiania. Na tej podstawie naukowcy określili liczbę kalorii jaką dzieci zjadają jednego dnia. Każdemu dziecku dostarczono także specjalne menu, w którym obecność skrobi była większa niż cukru.

 

- Zamieniliśmy między innymi słodkiego kurczaka teryaki na hot-doga z indyka, słodzone jogurty na chipsy ziemniaczane a słodkie wypieki na bułki i pieczywo - mówi koordynator badań Dr Robert Lustig.

Prze kolejnych 9 dni każde z dzieci stosowało się do rozpisanej diety i ważyło się codziennie. Jeśli ich waga malała, naukowcy prosili o zwiększenie dziennej liczby kalorii tak, by waga pozostawała bez zmian. 

Zobacz też: CUKIER I TŁUSZCZ - CZY W DUŻYCH ILOŚCIACH MOGĄ NISZCZYĆ NASZ MÓZG? 

Mimo tego, że liczba jedzonych kalorii pozostawała taka sama lub nawet zwiększała się, u dzieci zanotowano spadek cukru, poziom insuliny wyrównał się, co więcej, trójglicerydy oraz ilość tłuszczu w wątrobie zmniejszyła się. 

Co ważne, dieta wcale nie była... zdrowa. Wiele z tych produktów, które jadły dzieci były przetworzone i raczej niezalecane podczas zdrowego odżywiania. Mimo wszystko wyniki pokazały, że samo wyeliminowanie cukru poprawia stan zdrowia. Nadal jednak największym problemem jest zbyt duża ilość kalorii. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 09.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×