Czego nie lubi nasza wątroba?

Szkodzi jej nadmiar alkoholu, kawy, cukru czy tłuszczu. Zaniedbywana i regularnie zatruwana natychmiast daje o sobie znać. Powoduje huśtawkę nastrojów, nasila cellulit, wywołuje poważne problemy trawienne, przyczynia się do kłopotów z wagą, a nawet z cerą. Wątroba to organ niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a jednocześnie niezwykle wrażliwy, zwłaszcza u kobiet.

12_Czego nie lubi nasza wątroba.jpg

Wątroba to swoisty filtr, przez który przechodzi wszystko, co jemy, wdychamy oraz wchłaniamy przez skórę. Zapewnia odtruwanie organizmu, pozbywając się toksyn. Przetwarza także składniki odżywcze w energię, magazynuje witaminy, sole mineralne i cukry, odpowiada za odporność i krzepnięcie krwi. Wątroba ma jednak dla nas, kobiet, szczególne znaczenie nie tylko ze względu na zdrowie. Jej kondycja wpływa też na nasz wygląd. 

Zdrowa znaczy piękna

Zaburzenie czynności wątroby odbija się na naszej skórze. Organ ten odpowiada bowiem nie tylko za usunięcie toksyn, ale także za dostarczenie energii niezbędnej do regeneracji skóry, wytwarzanie kolagenu oraz prawidłowe dotlenienie. Chora wątroba nie obroni naszej skóry przed procesem starzenia. Cera zacznie wyglądać szaro i niezdrowo, mogą pojawić się zmarszczki i charakterystyczne ciemne plamy. Toksyczne substancje spowodują powstawanie różnego rodzaju stanów zapalnych, wysypki, wyprysków czy przebarwień. Mogą również nasilić się objawy u osób z łuszczycą. Kiedy nie dbamy o naszą wątrobę i nadmiernie ją przeciążamy, nie usunie ona toksyn. Pozbędzie się ich wtedy przez skórę, a wówczas możemy zaobserwować wiele niekorzystnych zmian na naszej cerze. Jeśli zadbamy o stan naszej wątroby, poprawi się nie tylko stan naszego zdrowia, ale także naszej skóry. Dlatego właśnie warto spróbować suplementacji diety preparatami wspomagającymi jej pracę, takimi jak Essentiale – chora wątroba nie spełni właściwie swojej roli.

To właśnie argumenty estetyczne powinny ostatecznie przekonać płeć piękną, jak ważne jest zdrowie wątroby. Czego zatem nie lubi, a jak możemy ją wspierać? 

Czego najbardziej nie lubi nasza wątroba?

Szczególnie szkodzi jej nadmiar tłuszczu, cukru, soli i oczywiście alkohol. Badania naukowe dowiodły, że wątroba kobiet jest na niego aż 5 razy mniej odporna niż mężczyzn. Nasz organizm wytwarza mniej enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu, w dodatku są one słabsze. Dlatego picie dużych ilości alkoholu wywiera na kobiecą wątrobę dużo bardziej negatywne skutki. Dzienny limit dla kobiety to kieliszek wina. I jest to maksimum! 

Co lubi wątroba?

Jeśli wyeliminujemy lub przynajmniej znacznie ograniczymy substancje szkodliwe, zadbajmy przede wszystkim o zdrową dietę. Powinny się w niej znaleźć gotowane warzywa, oliwa z oliwek, ciemne pieczywo, białe mięso i ryby oraz chudy nabiał. Warto sięgnąć też po przyprawy, które wspomagają działanie wątroby: majeranek, miętę, curry czy imbir. Unikać za to należy potraw mocno pikantnych i napojów gazowanych. 

Doraźnie możemy także zażywać substancje wspomagające pracę wątroby, albo takie, które regenerują ten organ, np. po przebytym zapaleniu. Na rynku nie brakuje specjalistycznych preparatów, po które warto sięgnąć. Sprawdzą się także, gdy chcemy odbudować uszkodzony toksynami organ, np. po zatruciu alkoholem albo spożyciu ciężkostrawnych potraw. 

Artykuł powstał we wspolpracy z Essentiale


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Czwartek 31.03.2016 (aktualizacja: 2016-04-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×