Czerniak - jaka jest świadomość Polaków na temat raka skóry?

Czerniak to nowotwór, który wciąż jest przez nas zbyt często ignorowany, a przecież jego szybkie rozpoznanie może uratować nam życie. Jaka jest nasza świadomość o tej chorobie?

czerniak.jpg

Czerniak - jaka jest świadomość Polaków na temat raka skóry?

 

Czerniak to nowotwór, który niestety bardzo często jest przez nas ignorowany, a wczesne jego wykrycie może uratować nam życie. Mimo tego, że większość z nas doskonale wie czym jest ta choroba, nadal niewiele osób bada się w tym kierunku.

Zobacz też: JAKIE SĄ NAJCZĘŚCIEJ IGNOROWANE SYMPTOMY RAKA? 

Z badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Akademii Czerniaka wynika, że 90 procent z nas dobrze wie czym jest czerniak, jednak aż 85 procent nigdy nie było zbadać u lekarza podejrzanej zmiany na skórze

Aż 93 procent badanych uważa, że nie ma żadnych zmian, które mogłyby się wydać podejrzane i które trzeba obserwować, a 14 procent przyznaje się, że w ogóle nie zwraca na to żadnej uwagi.

 

To niepokojące dane, gdyż czerniak wykryty we wczesnym stadium nie musi być wyrokiem śmierci. Tylko 14 procent badanych stwierdziło, że w momencie wykrycia podejrzanej zmiany udałoby się na konsultację do lekarza.

To niestety świadczy o tym, że choć nasza wiedza na temat czerniaka jest dobra, to wciąż ignorujemy i bagatelizujemy problem, co w konsekwencji może nas czasem kosztować nawet życie.

Zobacz też: RAK SKÓRY - POZNAJCIE HISTORIĘ KOBIETY, U KTÓREJ GO ZDIAGNOZOWANO 

- Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Wczesne wykrycie pozwala jednak na całkowite wyleczenie aż w 90% przypadków. Dlatego poprzez czwartą edycję Tygodnia Świadomości Czerniaka chcemy nauczyć Polaków jak prawidłowo badać skórę oraz jak ważna jest profilaktyka. - mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

W tym roku Tydzień Świadomości Czerniaka odbywa się od 25 do 29 maja. To świetna okazja do tego, by dowiedzieć się nieco więcej na temat profilaktyki czerniaka i tego, jak się przed nim chronić. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 21.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×