Czy ból jest zaraźliwy?

Okazuje się, że nadwrażliwość na ból może być przekazywana z jednej osoby na drugą... Poznaj szokujące wyniki najnowszych badań!

bolbol.jpg

Na pewno zdarzyło Ci się, że na widok czyjegoś bólu odruchowo przygryzałaś wargi lub zaciskałaś pięści. Często takie sytuacje mają miejsce podczas oglądania filmu- niektórzy twierdzą nawet, że są wstanie odczuć ból osoby, której dzieje się krzywda. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu, nagle zaczyna bardzo boleć głowa. Dotyczy to także nagłego, zbiorowego ataku ziewania... Czy tego typu współodczuwanie to śmieszny zbieg okoliczności czy raczej biologiczne uwarunkowanie?

Badania dotyczące bólu zostały przeprowadzone przez grupę naukowców z Portland. Ich celem było sprawdzenie, czy ból może być zaraźliwy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances. W doświadczeniu wzięły udział gryzonie cierpiące na syndrom odstawienia. Myszy zostały umieszczone w oddzielnych klatkach- mogły jednak bez problemu poczuć swój zapach. Myszy, która cierpiała z powodu syndromu odstawienia, na kilka godzin przed eksperymentem podano heroinę. Rozwinął się u niej silny ból. Okazało się, że zwierzęta znajdujące się koło cierpiącej myszy, także poczuły ból. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy twierdzą, że kluczową rolę odgrywa tutaj zapach. Zauważono, że wrażliwość myszy wzrasta po umieszczeniu ich na podłożu, na którym wcześniej przebywała cierpiąca mysz. Okazuje się, że cierpiący organizm wydziela specyficzny zapach. Prawdopodobnie ma to dostrzec inne osobniki przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. 

„Podobnie jak ludzie, gryzonie są zdolne do złożonych zachowań społecznych, a coraz więcej dowodów wskazuje na to, że zmienne społeczne i środowiskowe również mają wpływ na reakcję dotyczącą bólu u tych gatunków” – twierdzą badacze.

Gdyby teoria naukowców sprawdziła się także w przypadku ludzi, być może udałoby się znaleźć sposób na uniknięcie migreny? 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 07.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×