Czy jedzenie przed snem naprawdę sprawia, że tyjemy? Oto co mówi nauka

Wielu z nas z pewnością nie raz miało ochotę sięgnąć po smaczną przekąskę zaraz przed pójściem spać. Czy takie zachowanie na pewno może mieć zły wpływ na nasze zdrowie?

jedzenie w nocy.jpg

Czy jedzenie przed snem naprawdę sprawia, że tyjemy? Oto co mówi nauka

Każdy, kto choć przez chwilę interesował się zdrowym żywieniem, albo miał styczność z osobą, która się tym interesowała doskonale wie, że podjadanie przed snem jest zbrodnią. Przynajmniej według ludowych przekazów.

Czy jednak faktycznie są jakieś naukowe potwierdzenia na to, że posiłek zaraz przed snem może źle wpływać na nasze zdrowie? Na nieszczęście dla wszystkich nocnych łasuchów - tak, zwłaszcza, gdy dbamy o szczupłą sylwetkę.

Zobacz też: 5 PROSTYCH KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ CI ZMNIEJSZYĆ GŁÓD 

 - Badania wykazują, że gdy jedzenie jest spożywane późno w nocy  jest bardziej prawdopodobne, że ciało będzie przechowywać te kalorie w postaci tłuszczu i zamieni je na przyrost masy ciała, zamiast spożytkować jako energię. - mówi Kelly Allison z University of Pennsylvania.

 

Zjedzenie takiego samego posiłku przed snem, a zjedzenie go po przebudzeniu daje zatem zupełnie inne efekty w naszym organizmie. Kiedy kładziemy się spać nasz układ trawienny zwalnia i działa w zupełnie inny sposób niż w dzień.

Badania przeprowadzone w 2013 roku na grupie 420 otyłych osób wykazały, że Ci, którzy jedli przed snem stracili na wadze mniej niż ta część grupy, która ostatni posiłek jadła znacznie wcześniej.

Zobacz też: JEDZENIE W NOCY MOŻE POGARSZAĆ PAMIĘĆ I ZWIĘKSZAĆ ZMĘCZENIE? 

- Kiedy uczestnicy jedli późno, nie mogli strawić i spalić przyjętych węglowodanów w takim stopniu, jak wtedy, gdy posiłek zjadany był wcześniej. - mówi główny koordynator badań, Van Allen.

Jak widać rady o tym, by nie jeść przed snem mają swoje solidne naukowe podstawy. Zastosowanie przysłowia, które mówi o tym, by śniadanie zjeść samemu, obiadem podzielić się z przyjacielem, a kolację oddać wrogowi może zdecydowanie pomóc utrzymać nam wymarzoną szczupłą sylwetkę.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 17.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×