Czy kobiety są bardziej narażone na alkoholowe zaniki pamięci?

Wszyscy wiemy, że czasem po zbyt dużej ilości alkoholu na następny dzień możemy mieć problem z odtworzeniem wszystkich wydarzeń. Czy jednak płeć ma tu znacznie i kobiety częściej mają z tym problem?

luki w pamięci.jpg

Czy kobiety są bardziej narażone na alkoholowe zaniki pamięci?

 

Każdy z nas lubi się czasem dobrze zabawić. Na zdecydowanej większości imprez pojawia się alkohol, czasem nawet naprawdę dużo alkoholu. Kiedy wszyscy świetnie się bawią, zdarza się, że przestajemy kontrolować ilość wypitych drinków. To niestety może mieć później swoje skutki.

Jednym z niepożądanych efektów nadmiernego picia alkoholu są nierzadko luki w pamięci. Kiedy wypijemy za dużo, czasem na drugi dzień nie koniecznie wiemy, co tak naprawdę działo się poprzedniej nocy.

Zobacz też: ILE KALORII MA ALKOHOL? 

Takie zaniki pamięci mają nawet swoją naukową nazwę, która brzmi palimpsest. Naukowcy nie poprzestali jednak jedynie na stworzeniu nowego terminu dla tego zjawiska, ale postanowili nieco bliżej przyjrzeć się temu, kto ma większe skłonności do tego, by mieć luki w pamięci po upojeniu alkoholowym.

 

Naukowcy z Uniwersytety w San Diego w USA, na których czele stanął Mark Shukita, zajął się zbadaniem tego zagadnienia, a wnioski okazały się bardzo ciekawe.

Zobacz też: ULUBIONY ALKOHOL MAMY ZAPISANY W GENACH? 

Otóż według przeprowadzonych przez zespół badań to kobiety, które palą i mają impulsywny charakter, są najbardziej narażone na zaniki pamięci po mocno zakrapianej imprezie. Badania na palimpsestem, które prowadzone były na kalifornijskim uniwersytecie trwały aż 4 lata i wzięło w nich udział  1402 młode kobiety.

Okazało się także, że im człowiek staje się straszy, tym częściej jest narażony na to, że po zbyt wielu kolorowych drinkach będzie miał problem z odtworzeniem całego wieczoru.

Jak widać kobiety, które nałogowo palą i bywają czasem porywcze powinny uważać z ilością kieliszków wina podczas imprezy, by nie musieć wypytywać znajomych o szczegóły minionego wieczoru, których mogą nie pamiętać.

Zobacz też: 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 16.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×