Czy marihuana jest lekarstwem?

W Polsce wiele się mówi na temat legalizacji marihuany, dlatego też metoda leczenia właśnie za jej pomocą, u niektórych budzi kontrowersje. Sprawdźcie, co na ten temat mówi specjalista.

Czy marihuana jest lekarstwem?

Ostatnio coraz więcej słyszymy o leczeniu marihuaną. Nagłośniony został przypadek chłopca, który dzięki właśnie temu ziołu ma znacznie mniej napadów padaczkowych.

Marihuana kojarzy nam się z uzależnieniem, ponieważ w postaciach niemedycznych jest używana do odurzania się. Tymczasem ta medyczna nie jest narkotykiem, tylko lekiem. Jest ziołem takim samym jak dziurawiec czy pokrzywa, tylko wykorzystuje się ją do leczenia specyficznych chorób. Można ją porównać do morfiny.

Medycyna poszła do przodu i już wiemy, że nasze ciało jest usiane receptorami, które reagują na substancje zawarte w marihuanie, których działanie jest niezwykle szerokie - od przeciwbólowych przez przeciwzapalne.

Medyczną marihuanę podaje się pod postacią np. wyciągu, naparu. Celem jest wypłukanie z suszonych liści skutecznych substancji. Obecnie jednak już w 12 krajach Unii Europejskiej zostały zarejestrowane tabletki i spray'e zawierające substancje obecne w marihuanie leczniczej.

Czy można się uzależnić od marihuany?

Trzeba pamiętać, że jej stosowanie jest ściśle kontrolowane i nie ma mowy o zatruciu, czy odurzeniu. Należy też mieć na uwadze, że leczenie odbywa się medycznym produktem, który ma odpowiednie zezwolenia, testy.

Więcej informacji na temat leczenia marihuaną dowiecie się oglądając całą rozmowę z dr Pawłem Grzesiowskim w Dzień Dobry TVN TUTAJ.

Zobaczcie także:Źródło: DDTVN
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 16.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×