Czy możemy tyć od... hałasu?

Coraz więcej osób boryka się z nadwagą, zatem naukowcy próbują znaleźć jej przyczyny. Co odkryto tym razem? Sprawdźcie.

tycie.jpg

Kobiety przywiązują dużą wagę do swojej figury - szczególnie latem. Często wylewamy siódme poty na siłowni i katujemy się dietami, byle tylko schudnąć. Jednak dlaczego tak naprawdę tyjemy? Badacze postanowili to sprawdzić.

Jedną z możliwości jest... hałas!

Zobaczcie także: Jak zrzucić zbędne kilogramy? Oddychaj!

W Szwecji przeprowadzono badania, w których wzięto pod uwagę hałas. Wyniki zostały opublikowane w Occupational & Environmental Medicine. Mówią one, że odkładanie tłuszczu w organizmie jest powiązane z hałasem ulicznym, kolejowym i lotniczym.

Pod lupę wzięto 5075 mieszkańców zarówno z obszarów miejskich, jak i wiejskich wokół Sztokholmu, którzy byli narażeni na hałas od 1999 roku. 

Co odkryto? 

Kiedy natężenie hałasu zwiększało się o każde 5 decybeli, w talii kobiet przybywało 0,21 centymetra, a u mężczyzn 0,16 cm. 

Zobaczcie także: Poznajcie 5 topowych diet 2015 roku

Osoby, które są narażone na hałasy związane z ruchem drogowym, lotniczym i kolejowym, są o 50% bardziej narażone na przyrost wagi w stosunku do 25% osób, które stykają się z tylko jednym źródłem hałasu. 

Na razie nie zbadano, w jaki sposób hałas wpływa na powstawanie tkanki tłuszczowej, lecz przypuszcza się, że ma na to wpływ stres wywołany głośnym otoczeniem, w czasie którego w naszym organizmie jest podwyższony poziom kortyzolu. 

Pamiętajcie jednak, że hałas nie usprawiedliwia dodatkowego ciasta do kawy, które również przyczynia się do nadwagi. Racjonalna dieta i aktywność fizyczna nie zaszkodzą. Zobaczcie także: 


Źródło: Guardian
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Niedziela 31.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×